Zápal spojiviek

Zápal spojiviek alebo tiež konjunktivitída, zápal spojovkového vaku je ochorenie zápalového charakteru, ktoré napáda spojivky a spôsobuje sčervenanie oka, pocity pálenia, štípanie a slzenie.

Čo spôsobuje zápal spojiviek?

Najčastejšie zápal spojiviek (až 95%) spôsobujú baktérie, vírusy, parazity, plesne a choroba má tak infekčný pôvod. K nakazeniu stačí veľmi málo, napríklad styk s predmetom osobnej hygieny, ktorý je znečistený očným sekrétom alebo slinou už nakazenej osoby. Zápaly tohto typu môžu vznikať aj ako následok ochorenie horných ciest dýchacích, a to najmä u mladých ľudí.
Ak sú spojivky už na prvý pohľad krvavé, existuje tu spojitosť v prenose infekcie s pôvodcom kvapavky, streptokoka, meningitídy alebo stafylokoka.

Zápal môže byť ale spôsobený aj pravidelným a trvalým dráždením očí, ich pretieraním v dôsledku alergií1 alebo suchým zápalom = neinfekčný pôvod. Za suché zápaly sa považuje stav, kedy je v očiach nedostatok sĺz a slzy majú neprirodzené zloženie. Oči vďaka nim nie sú zvlhčované tak, ako by v normále mali byť a dochádza k suchému zápalu. Obzvlášť ohrozenou skupinkou sú u týchto typov zápalov ženy v menopauze a ľudia, ktorí trpia nedostatočnou tvorbou sĺz a slín, tzv. Sjögrenov syndróm.

Zápal vzniká aj ako následok, či prejav niektorých iných ochorení v tele jedinca.

Príznaky zápalu spojiviek

 • Pálenie, rezanie, svrbenie, štípanie a pocit cudzieho telesa v oku
 • Pocit piesku v očiach
 • Začervenaná a presiaknutá rohovka
 • Hustý hlienový a hnisavý výtok z očí
 • V prípade alergického zápalu číry výtok z očí
 • Zalepené oči po spánku
 • Opuch viečok
 • Bolesť pri pohľade do svetla alebo samotná bolesť v oku

Priebeh zápalu spojiviek

Zápal spojiviek môže byť hyperakútny, akútny a až chronický.
U hyperakútneho zápalu spojiviek dochádza k infekcii veľmi rýchlo, t.j už po niekoľkých hodinách, kedy sa spojivka stretne s infekciou. Očné viečka sú opuchnuté, napuchnuté, zahnisanie a riešením sú iba antibiotiká4.
Akútny zápal spojiviek je charakteristický menej agresívnym vývojom ako predchádzajúci priebeh, tzn., že sa príznaky zápalu prejavia do niekoľkých hodín až dní po stretnutí s infekciou, do jedného týždňa je napadnuté aj druhé oko a po 4 týždňoch všetko končí. Očné viečka sú zlepená mierne hnisavou sekréciou a oči sú zakrvavené v mieste spojiviek.
Chronický zápal spojiviek je najhorším priebehom tohto ochorenia, pretože dĺžka jeho trvania prekračuje aj 4 týždne a môže sa kedykoľvek vracať, opakovať. Je natoľko závažná, že môže spôsobiť až zápaly viečok.

Liečba zápalu spojiviek

Zápal spojiviek je liečiteľný podľa toho, v akom štádiu a ako akútny stav choroby je. V prípade hyperakútneho zápalu spojiviek spôsobeného baktériami je liečba možná len antibiotikami v dávkach, ktoré stanoví lekár. Vždy treba pamätať na to, že silnejší výtok z očí potrebuje odbornú konzultáciu a pomoc lekára. V prípade novorodencov1 musí byť lekárska pomoc vyhľadaná okamžite.

Obvyklá liečba prebieha buď bórovou vodou alebo Ophtalmoseptonexom. V prípade alergických zápalov spojiviek je ochorenie liečené antialergickými liekmi a nevyhnutná je konzultácia s alergológom. Bórovou vodou stačí oči prepláchnuť, vyčistiť od sekrétu a prípadne k tomu postačí aj prevarená pitná voda. Je vhodné na každé oko použiť nový, čistý tampón. Infikovaná osoba by sa nemala dotýkať svojich očí a potom vecí, ktoré prídu do styku aj s ostatnými členmi domácnosti. Je teda na mieste dodržiavať prísnu hygienu. Zápal spojiviek je totiž infekčné ochorenie prenosné vzduchom.

Všeobecným odporúčaniam v liečbe zápalu spojiviek je kľudový režim pre takto postihnuté oči - vyhýbanie sa televízii, počítaču, očným šošovkám, nepretieranie si očí, aby sa infekcia nešírila ďalej.

Súvisiace články

Viac o zápále spojivek na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://nemoci.vitalion.cz/zanet-spojivek/
 2. http://www.atlasnemoci.cz/zanet-spojivek/priciny-zanetu-spojivek/
 3. http://www.zanet-spojivek.u13.cz/prenos/
 4. http://www.vitalia.cz/clanky/zanet-spojivek-chce-klidovy-rezim/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so zápalom spojiviek

Máš skúsenosť so zápalom spojiviek?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť