Atopický ekzém

Atopický ekzém alebo atopická dermatitída je zápalové neinfekčné kožné ochorenie, sprevádzané svrbením, suchosťou kože, prejavy ale môžu byť rôznorodé. Vyskytuje sa až u tretiny ľudí.
Atopický ekzém

Atopický ekzém sa väčšinou prejaví už v ranom detstve, do troch rokov veku, a vzplanutia môžu asi u tretiny ľudí trvať až do dospelosti, príznaky obvykle s vekom slabnú a po 20. roku môžu zmiznúť, atopici však majú vyššie riziko rozvoja alergií1, astmy a autoimunitných ochorení. Často sa atopický ekzém spája s ďalšími prejavmi atopie, ako je potravinová alergia, senná nádcha, ktoré vedú k presušovaniu a vzniku infekcií.

Príčiny a rizikové faktory vzniku atopického ekzému - dermatitídy

Atopický ekzém je výsledkom patologickej imunitnej odpovede organizmu, ktorá vzniká na základe spolupôsobenia vrodených dispozícií a vplyvov vonkajšieho prostredia. Genetický podklad je len čiastočne známy, riziko vzniku atopického ekzému je zvýšené, ak sa v rodine vyskytuje atopický ekzém, astma, senná nádcha, akékoľvek alergie a autoimunitné ochorenia.
Atopický ekzém

Pri negatívnej rodinnej anamnéze je riziko rozvoja atopického ekzému u dieťaťa len 5 až 15%. Ak je rodinná anamnéza pozitívna a ekzém má jeden z rodičov, potom je riziko rozvoja atopického ekzému u dieťaťa 20 až 40%, ak obaja rodičia, tak 30 až 60%, ak majú obaja totožné prejavy, potom dokonca 60 až 80%, ak má atopický ekzém súrodenec, je riziko rozvoja atopického ekzému u dieťaťa 25 až 35%.

Prejavy ekzému môžu zhoršovať alergény (vzdušné i potravinové), ale aj iné dráždivé látky, pracie prostriedky, kozmetika, znečistené životné prostredie, nadmiera sacharidov v strave a tiež stres, fyzická a psychická aktivita a narušenie či záťaž imunitného systému, napr. očkovanie, kvasinkové9, bakteriálne a iné infekcie, užívanie antibiotík4 a iných liekov, rast zúbkov. V období puberty, tehotenstva a dojčenia pôsobia aj hormonálne zmeny.

Prejavy a diagnostika atopického ekzému

Atopický ekzémK rozvoju atopie dochádza často už počas tehotenstva a pri dojčení. U ldojčiat sa ekzém zvyčajne začína prejavovať okolo druhého, až tretieho mesiaca života, často ako vyrážka na lícach, vo vlasoch, ale môže sa vyskytovať aj na trupe a končatinách.

U batoliat, a predškolských detí sa atopický ekzém vyskytuje predovšetkým v oblasti lakťových a podkolenných jamiek, krku, členkov, priehlavkov, zápästia, očných viečok a v okolí úst, väčšinou ako suché a drsné chronické ložiská, niekedy začervenané a svrbiace. U starších detí a dospelých sa atopický ekzém najčastejšie objavuje v ohyboch lakťov, pod kolenami, na zápästí, v hornej časti hrudníka, na ramenách, krku, rukách a v okolí úst a očí, pri rozčúlení a v teple často ekzém sčervenie a svrbí.

U detí do troch rokov je ekzém vo väčšine prípadov prejavom potravinovej alergie, (najčastejšie na bielkovinu kravského mlieka1, sóju alebo vajcia). Potraviny, ktoré majú na ekzém vplyv, je možné zistiť pomocou eliminačného-expozičného testu1, kožné prick testy a krvné testy sú na zistenie potravinových alergií veľmi nespoľahlivé (vychádzajú veľmi často falošne pozitívne i falošne negatívne) a ich výsledky teda môžu skôr zmiasť. U starších detí a dospelých majú potraviny na vznik ekzému vplyv menej často, ale možno si viesť potravinový denník a podozrivé potraviny rovnakým spôsobom, teda ich dočasným vylúčením zo stravy a potom ich znovuzavedením, otestovať.

Viac o potravinovej alergii v samostatnom článku: Alergia na potraviny

Atopický ekzém môže byť aj následkom používania pre konkrétne dieťa či dospelého dráždivých kozmetických a pracích prostriedkov alebo prejavom kontaktnej alergie1 (napr. na rôzne kovy), u detí starších ako dva roky a u dospelých je potrebné do úvahy brať aj inhalačnú alergiu (perie, peľ, roztoče atď.). Testy na zistenie, na ktoré inhalačné alergény osoba reaguje, sú pomerne spoľahlivé. Pred druhým rokom sú inhalačné alergie vzácne, pravdepodobnejšie sú na domáce zvieratko (maznáčika, ktorý žije v domácnosti) a skrížené (vajcia - perie, bielkovina kravského mlieka - roztoče).

Atopický ekzémEkzém môže byť aj prejavom histamínovej intolerancie alebo tiež nežiaducou reakciou na lieky alebo nádcha, astma a inhalačné alergie1. Aj momentálne zdravá koža atopika má sklon k očkovanie - ako alergická reakcia na látky prítomné vo vakcíne či narušenie imunitného systému. Po očkovaní možno očakávať zhoršenie ekzému na približne 3 týždne, očkovať sa má dieťa len v pokojovej fáze, stabilizované, ale je na rodičoch, či a kedy dieťaťu nechajú vakcínu aplikovať a ktorú vakcínu zvolia. Ak atopika očkovať chcú, potom najlepšie len povinnými vakcínami, v čo najdlhších rozostupoch medzi dávkami a nikdy nedávať viac vakcín súčasne.

Na určenie diagnózy atopického ekzému nie sú dostupné žiadne spoľahlivé laboratórne testy a vzhľadom na rôznorodosť príznakov neexistuje ani jeho jednoznačný klinický obraz, nevyhnutnosťou je komplexný prístup ako pri diagnostickom procese, tak pri liečbe. Súčasťou diagnostického postupu je spísanie údajov o rodinných dispozíciách (výskytu alergií, astmy, sennej nádchy, atopického ekzému a autoimunitných chorôb u rodinných príslušníkov), prostredie (koberce na podlahách, plesne na stenách, prílišné používanie dezinfekčných prostriedkov, domáce zvieratko a pod.), strave , dĺžke plného a čiastočného dojčenia a zavádzanie príkrmov, vzniku a vývoji ekzému, objektívnych i subjektívnych problémoch ekzematikov a o celkovom zdravotnom stave (stave trávenia, kolikách, priberaní a raste, dobe očkovaní, chudokrvnosti2, alergiách1, ochoreniach dýchacích ciest atď.). Je potrebné posúdiť aj prípadné ďalšie zdravotné ťažkosti svedčiace na potravinové alergia, u detí starších ako dva roky aj inhalačná alergia. Pre vylúčenie imunodeficientov je možné prevedenie vyšetrenie základných ukazovateľov imunity.

Atopický ekzémAtopický ekzém je poruchou nešpecifickej imunity a poruchou bariérovej funkcie kože. Atopická pokožka sa vyznačuje nedostatočnou schopnosťou hydratácie a narušenými opravnými mechanizmami, je náchylnejší k zápalovým pochodom a bakteriálnym, vírusovým i kvasinkovým infekciám. Medzi hlavné príznaky atopického ekzému patrí svrbenie (pruritus), zápalové ochorenie kože (dermatitída) a chorobná suchosť pokožky (xeróza). Medzi ďalšie (tzv. malé) príznaky môžu patriť suchá a šupinatá koža na bruškách prstov a na chodidlách (hlavne v zime), suché a praskajúce kútiky úst, tmavšie kruhy pod očami, suchá, šupinatá, hnedastá alebo začervenané očné viečka, rohovatenia (zdrsnenie) kože na rukách a nohách, biele šupinaté škvrny na rukách, nohách a tvári, blednutie ako reakcia na tlak na končatinách, zmnoženie kresby kožných rýh na dlaniach, zmeny na nechtoch (jamky, ryhy, lámavosť), opuchy, praskliny a olupovanie kože na perách, očných viečkach, krku, okolo nosa, úst, nechtov, na prsných bradavkách alebo genitáliách, zvýšená náchylnosť ku kožným ochoreniam a zvýšená hladina imunoglobulínu triedy E (celkového alebo špecifického IgE).

Ekzém ako prejav kvasinkovej infekcie

Ekzém môže byť aj prejavom kvasinkovej infekcie , ktorá vzniká pôsobením nevhodne zložené stravy dieťaťa a alebo dojčiace matky (jedná sa hlavne o nadbytok cukrov a zložitých sacharidov a tiež mliečnych bielkovín), užívaním antibiotík alebo očkovaním - teda ako následok narušenie črevnej mikroflóry a imunitného systému.

Viac informácií sa dozviete v samostatnom článku: Kvasinková infekcia u detí .
Kvasinková inekcia

Atopický ekzém a liečba u detí

Atopický ekzém je chronické ochorenie, možno ho ale väčšinou udržať pod kontrolou. Nie všetky provokujúce vplyvy možno eliminovať, však veľkú časť z nich áno. Zvyčajne je teda možné malých i veľkých atopikov stabilizovať dlhodobo, aj bez používania, kožnými lekármi konvenčne predpisovaných, kortikosteroidných, antibiotických alebo antimykotických mastí, alebo masti s obsahom dechtu. Pre deti do 10-tich rokov sú z dôvodu možnej intoxikácie nevhodné prípravky obsahujúce bór (borová voda, Jarischov roztok, Pityol, Holtov krém), tieto prípravky sú aj z medicínskeho hľadiska prekonané.

Atopický ekzémPodľa fázy ekzému a prípadného výskytu infekcie v ekzéme si možno pri starostlivosti o atopickú pokožku vystačiť s masťou obsahujúcou zinok, hydratačným pleťovým mliekom alebo nemastným krémom, mastným krémom a v nutných prípadoch (infekcia ekzému kvasinkou, zlatým stafylokokom alebo inými mikroorganizmami) ešte s genciánovou violeťou . Liečbu atopického ekzému môžu komplikovať aj vírusové infekcie (moluská, bradavice, opar herpes simplex).

Atopický ekzém môže svrbieť, dieťa si ho potom môže škriabať a zaniesť si do neho infekciu. Proti svrbeniu môže pomôcť premazávanie hydratačnými prostriedkami, sprchovanie chladnou vodou, niekedy pomáha piť silný rooibos alebo brať antihistaminiká, proti škrabaniu je možné používať bavlnené rukavičky.

Základom stabilizácie malého ekzematika podľa metódy Věry Zikovej, overenej na viac ako 400 deťoch, je úprava kozmetickej starostlivosti, nastavenie vhodnej starostlivosť o pokožku (bez použitia kortikoidných, imunomodulačných, antibiotických a antimykotických mastí) a nájdenie alergénov, úprava stravy a starostlivosť o zdravé črevá. Niekedy, hlavne u inhalačných alergií, môže byť nevyhnutné použiť antihistaminiká.

Kozmetická starostlivosť a kúpanie

U dojčiat a malých detí sa odporúča kúpať len raz za 3 dni po dobu 3 minút a 3 minúty po kúpeli podľa fázy ekzému a individuálnej znášanlivosti kozmetiky namazať. U bábätiek na kúpanie často stačí len čistá voda. Niektoré deti ale kúpanie majú rady a ani dlhší kúpeľ im nevadí, potom nie je dôvod im ho nedopriať častejšie a dlhšie. Nevhodné sú kúpeľové peny, pretože kožu vysušujú. Na umývanie je možné používať napr. hypoalergénne tekuté mydlá, umývacie kocky (Avene, Oilatum), hypoalergénne šampóny a sprchové gély (Bioderma, A-derma) a v pokojovej fáze, teda bez prejavov ekzému, aj hydrogilné kúpeľové oleje (Avene, Balneum Hermal , Oilatum, Linola Ölbad).

Na mokvavé plochy, červené pupienky, pľuzgieriky a škvrny aj začervenané olupujúce sa plochy nesmie prísť mastný krém alebo olej (a to ani kúpeľový). U všetkých kozmetických prostriedkov je najprv nutné vyskúšať individuálne znášanlivosť. Krém, masť, lotio alebo olej nikdy prvýkrát nemažeme na väčšiu plochu kože, najprv ho natierame po 3 dni na malé zdravé miesto kože a až potom, ak sa nedostavia negatívne reakcie, ho použijeme na ostatné miesta na tele. Lepšie je natierať menším množstvom prostriedku a častejšie.

Všeobecne platí, že vhodné sú prostriedky neobsahujúce konzervanty a parfumáciu - a to ani tú prírodnú, éterické oleje často pôsobia dráždivo, ako napr. harmanček, ale naopak levanduľa často pomáha atopický ekzém upokojovať. Často ekzematikom vadí aj propolis a lanolín (tuk z ovčej vlny). Prídavok močoviny niektorým atopikom pomáha, iným naopak pokožku dráždi.

zinková masťEkzém, ktorý mokvá treba vysušiť, na menšie ložiská je možné na niekoľko minút priložiť studený obklad so svetlo ružového roztoku hypermangánu (manganistanu draselného), čierneho čaju, odvaru z repíka alebo dubovej kôry alebo nastriekať aerosólový sprej termálnej minerálnej vody a potom nechať tekutinu odpariť dosucha. Ak je zasiahnutá väčšia plocha tela, možno použiť kúpele v morskej soli, zásadité soli (Meine base), odvaru z repíka, dubovej kôry či v čiernom čaji.

Akonáhle mokvanie odznie, na koži sú červené pupienky, pľuzgieriky alebo začervenané hrubé plochy, je potrebné používať na upokojenie a vyblednutie týchto ložísk najčastejšie 2 - 3x denne masť s obsahom zinku (v lekárni namiešaná má nevhodné zloženie, je potrebné kúpiť zinkovou masť Galmed , Herbacos, Vitella Zn, je možné použiť aj Sudocrem či Bübchen krém na zapareniny), prípadne v lekárni namiešaný zinkový olej. Niektorým deťom môže namiesto zinku pomáhať na upokojenie ložísk ekzému ichtamol (Ichtyo Care, I-Care, Vitella Ictamo).

Ložiská ekzému by mali začať blednúť, zasychať a prípadne sa aj olupovať. Pokračujeme v doterajšej starostlivosti, no začať premasťovať alebo hydratovať suchú, ale začervenanú, či olupujúcu sa pokožku, by bola hrubá chyba, ktorá by narušila proces hojenia.

hydratačný krémAž keď sú ložiská takmer vyblednuté, je vhodné natierať hydratačný krém typu olej vo vode alebo pleťové mlieko - lotio (Eucerin AtopiControl, A-derma Exomega, Bioderma Atoderm PP, Ambiderman, Cutishelp mimi balzam, Altermed, Linola krém, Excipial U Hydrolotio), je možné ich natierať aj na celé telo, kde nie sú ložiská.

Akonáhle sú ložiská ekzému suché a hrubé, nezačervenané (vo farbe okolitej kože), až vtedy je možné skúsiť pokožku premasťovať krémom typu voda v oleji alebo inými prostriedkami (Excipial krém, bambucké maslo, Menalind derm krém, Synderman, leniens, vazelína, Cutilan, Bepanthen, Leciderm, Lipobase repair, za studena lisovaný kokosový olej3, ten ale často na koži vadí dojčatám).

Jedine v tejto fáze ekzému je možné používať olej do kúpeľa. Pokiaľ ho nedávame do kúpeľa, je možné s ním dieťa mazať po kúpeli, ak to toleruje, ale iba na vlhké telo, inak naopak olej pokožke škodí.

Úprava stravy

Hylak forteJe vhodné, aby nedojčené dieťa alebo dojčiaca žena užívali Hylak forte, prípadne aj probiotiká3 s vhodným zložením. Ekzematické deti kŕmené umelým mliekom5 je nutné previesť na UM s plne štiepenými bielkovinami alebo v prípade silnej alergie na bielkovinu kravského mlieka na UM vyrobené z voľných aminokyselín.

Tiež je vhodné, aby dieťa a dojčiaca mamička vo svojej strave obmedzili aj niektoré potraviny (najčastejšie alergény a tiež potraviny obsahujúce veľa histamínu a histaminoliberanty), vysadiť úplne treba iba tie potraviny, na ktoré sú sami alergickí, tieto je možné zistiť pomocou eliminačno- expozičného testu. Pomáhať môže konzumácia potravín bohatých na omega-3 mastné kyseliny. Ako detský príkrm nie je príliš vhodná varená mrkva, je to relatívne častý alergén u detí, spôsobuje zápchu a tiež obvykle vedie k rozmnoženiu kvasiniek v črevách a na kožu bábätka.

Inak by malo dieťa a dojčiaca mamička striedmo jesť (nanajvýš 2 až 3 porcie týždenne) bielkovinu kravského mlieka 1 (a to len vo forme kyslých mliečnych výrobkov, tvrdých syrov a masla), sóju (vhodná je iba v tradičnej, fermentované podobe), vajcia, ryby a morské plody, exotické ovocie, orechy, koreňovú zeleninu (vrátane mrkvy), pšenicu (klasickú pšenicu nahradiť bezlepkovými obilninami alebo aspoň starými odrodami pšenice, napr. špaldou, pri pečení miešať pšeničnú múku alebo ju prípadne i úplne nahrádzať múkou z bezlepkových druhov obilnín ) a čo najviac obmedziť sladké. Samozrejme by mali jesť zdravú, vyváženú stravu, nefajčiť, nepiť alkohol a neužívať iné omamné látky, veľmi dráždivá sú aj niektoré potravinárske aditíva.

Črevná mikroflóra

Črevá sú základným kameňom imunitného systému, stav trávenia a črevnej mikroflóry má teda vplyv aj na atopický ekzém. Atopici sú náchylnejší k premnoženiu patogénnych mikroorganizmov, napr. kvasiniek. Ihneď po narodení sa začínajú čreva bábätka osídľovať, dieťa pri vaginálnom pôrode32, ranom kontakte kožu na kožu 2 a dojčení11 preberá mikroflóru matky. U bábätiek v zdravej črevnej mikroflóre prevažujú bifidobaktérie. Negatívny vplyv na stav mikroflóry má pôrod cisárskym rezom a tiež podanie umelého mlieka5, aj len jedna dávka môže spôsobiť predčasnú a nežiaducu zmenu od dojčenského zloženia mikroflóry smerom k mikroflóre dospelého. Rozmnoženie kvasiniek u prikrmovaných bábätiek a malých detí často spôsobuje varená mrkva, väčšie množstvo sladkých jedál (vrátane niektorých druhov dojčenských kaší, nezakysané mliečne výrobky (vrátane umelého mlieka okrem tých s plne naštiepenými bielkovinami alebo tých vyrobených z voľných aminokyselín), očkovanie alebo užívanie antibiotík4.

Oblečenie, posteľná bielizeň a pranie

Podráždená koža z parfumovaného pracieho prostriedkuNajlepšie deti znášajú 100% bavlnu, naopak často dráždivo pôsobí vlna. Atopický ekzém zvyčajne najviac svrbí v noci, keď dieťa nemá iné vnemy, ktoré by od neho odviedli pozornosť, pri vyššej teplote ekzém svrbí viac. Proti škriabaniu, hlavne u bábätiek, možno na noc dávať bavlnené rukavičky alebo špeciálne spacie overaly pre atopikov.

Namiesto peria sa ako náplň vankúšov a prikrývok hodí duté vlákno, totiž, je možné ho prať. Dobré je zaobstarať si protiroztočové povlaky. Najvhodnejšie je na oblečenie, posteľnú bielizeň aj uteráky používať prací prostriedok2 bez parfumácie, vhodný je aj mydlový sliz, aviváži je lepšie sa vyhnúť, namiesto nej je možné do pláchania na zmäkčenie bielizne a odstránenie zvyškov pracieho prostriedku použiť ocot alebo roztok kyseliny citrónovej a pridať pláchanie navyše . Ako opatrenie proti roztočom sa odporúča prať lôžkoviny na 60 ° C.

Domáce prostredie, upratovanie a maznáčikovia

Cieľom je obmedziť doma prašnosť, výskyt roztočov a zvieracích chlpov. Vhodnejšie ako koberce sú umývateľné podlahy (PVC, korok, marmoleum, plávajúca podlaha), je potrebné používať dostatočne výkonný vysávač. Prílišné upratovanie ale tiež nie je vhodné, čistiace prostriedky môžu dráždiť a sterilné prostredie nie je dobré pre rozvoj imunitného systému. Niekedy môže pomôcť si zaobstarať domáci čističku vzduchu, protipeľové siete do okien. Zásadné je doma nefajčiť. Potrebné je udržiavať aj vhodnú teplotu (cez deň 21 až 22 ° C, v noci 19 až 20 ° C), pretože pri vyššej teplote dochádza k poteniu a zhoršenie ekzému; a vlhkosť vzduchu, ideálne 45 až 55%, pri vyššej vlhkosti môže dochádzať k rastu plesní na stenách. Pri inhalačných alergiách je lepšie zvieratko mať vonku než doma. Ako test, či vadí, možno dať maznáčika na stráženie k priateľom či príbuzným, pokiaľ sa stav atopika po návrate zvieratka nezhorší, nie je problém ho nechať doma. Niekedy sa naopak stav dieťaťa pri odlúčení od maznáčika paradoxne vplyvom stresu zo separácie zhorší.

Desenzibilizácia

Môže sa vykonávať u inhalačných alergií pomocou autovakcín, takáto desenzibilizácia samozrejme patrí do rúk alergológa. U potravinových alergií, keď dieťa na potravinu cez materské mlieko nereaguje alebo reaguje len veľmi slabo, alebo ak staršie dieťa potravinu toleruje iba v malom množstve a pri občasnom podávaní, tak túto potravinu môže dojčiaca matka alebo staršie dieťa občas konzumovať, u dieťaťa sa tak k tejto potravine zvyšuje pravdepodobnosť nastolenia tolerancie.

Svetloliečba

Vykonáva sa skôr u dospelých, u detí sa vzhľadom na expozíciu UV žiarením neodporúča. Vhodnou alternatívou pre deti je prirodzená forma svetloliečby, teda skôr komplexné pôsobenie prostredia pri pobyte pri mori, v kúpeľoch alebo v horách.

Psychoterapia

Všeobecne má stres na stav ekzému negatívny vplyv. Dieťa aj rodičia by mali zostať čo najviac v pokoji, stres rodičov sa prenáša na dieťa. Pre stabilizáciu atopického ekzému a zvládanie choroby je niekedy používanie relaxačných techník či návšteva psychológa nutnosťou, či už pre dieťa, alebo pre jeho rodičia.

Alternatívne metódy

Niektorým ľuďom môže pomáhať akupresúra, akupunktúra, čínska medicína, homeopatia, aromaterapia alebo fytoterapia (užívania odvarov alebo extraktov z bylín). Ako antihistaminikum sa sľubne javí napr. Rooibos, možno ho piť aj pri akútnych ťažkostiach vo väčšom množstve. Pre dospelých pri inhalačných alergiách možno užívať tinktúry z púčikov brezy a čiernych ríbezlí.

Antihistaminiká

Niekedy, hlavne u inhalačných alergií, môže byť nevyhnutné použiť antihistaminiká. Pre deti sa zvyčajne predpisujú Fenistil kvapky, Dithiaden alebo Aerius. Môžu pomáhať aj pri svrbení ekzému, ale môžu to aj zhoršiť. Potláčajú reakciu organizmu, ale príčinu alergie nerieši, preferované by teda malo byť nájdenie a pokiaľ možno, odstránenie pôsobenia alergénu.

Genciánová violeť

Jedná sa o 0,5% vodný roztok farbiva hexamethylpararosanilinchloridu, vzniknutá tekutina má tmavo fialovú farbu. Genciánová violeť má významné antimykotické a antibakteriálne účinky. Predtým bola podozrivá z karcinogenity, čo bolo ale aktuálnymi výskumami vyvrátené. Používa sa na potieranie ekzému infikovaného kvasinkou (začervenaná svrbivá ložiská, môžu byť kruhová - numulárny), zlatým stafylokokokom (žlté chrasty) alebo inými mikroorganizmami.

Postihnuté miesto sa natrie genciánovou violeťou ( dobre to ide v roztoku violete namočenou vatovou tyčinkou na čistenie uší), po zaschnutí sa nechá pôsobiť tak dlho, kým sa neodšupinkuje, neošúpe, trvá to aj niekoľko dní. Potom je, podľa potreby, možné aplikáciu violete opakovať. Nevýhodou genciánovej violete je, že farbí, je lepšie počas jej používania dávať skôr staršie oblečenie, pravdepodobne sa ale počas niekoľkých praní violeť odstráni.

Genciánová violeť

Antimykotiká

Medzi masti s obsahom antimykotík patrí napr. Canesten, Imazol a Pevaryl (v kombinácii s kortikosteroidmi tiež Imacort), ale aj s ich použitím sa kvasinkou infikovaný ekzém hojí dlho, môžu mať nežiaduce účinky, a ak neboli vykonané preventívne opatrenia v strave a nedošlo k náprave črevnej mikroflóry, alebo dôjde k jej narušeniu (antibiotiká, očkovanie), kvasinková infekcia sa zvyčajne vracia. Alternatívou je potieranie pomerne bezpečnou genciánovou violeťou.

Antibiotiká

Aj pri používaní mastí s obsahom antibiotík (Fucidin, Bactroban, Framykoin, v kombinácii s kortikosteroidmi potom Belogent, Pimafucort, Fucidin H a Fucicort) sa baktériami, najčastejšie zlatým stafylokokom, infikovaný ekzém hojí dlho a navyše to so sebou nesie riziko nežiaducich účinkov antibiotík, recidívy a vzniku rezistencie baktérií, prípadne súčasne aj riziká používania kortikosteroidov. Antibiotické masti by sa mali predpisovať až potom, čo sa urobí ster z kože, kultivácia a vyhodnotenie prítomných mikroorganizmov. Pomerne bezpečnú a účinnú alternatívou je používanie genciánovej violete.

Kortikosteroidy

Masti s obsahom kortikosteroidných hormónov (napr. Locoid, Beloderm, Afloderm, Advantan, Triamcinolon, v kombinácii s antibiotikami potom Belogent, Pimafucort, Fucidin H a Fucicort, v kombinácii s antimykotikami Imacort) majú síce rýchly protizápalový a protisvrbivý účinok, ale tento efekt je iba dočasný, upokojenie sa objavuje zvyčajne len počas mazania touto masťou. Ľudovo povedané - kortikosteroidy zatlačia alergický zápal (ekzém) hlbšie do kože a pokiaľ nie je odstránená príčina jeho vzniku, po skončení natierania zvyčajne vzplanie znova a vráti sa často aj s úrokmi. Navyše majú kortikosteroidy závažné vedľajšie účinky, ako lokálne v mieste mazanie, tak aj systémové (v celom organizme), pretože sa ich 1 až 10% z masti vstrebe. Používanie kortikosteroidních mastí vedie k zmenám na koži, viac ohrozená je koža jemná - detská, na tvári, krku a v kožných záhyboch (slabinách, podkolenných a lakťových jamkách, podpazušie). Kortikosteroidy znižujú obranyschopnosť kože voči infekciám, spôsobujú nemiznúce biele alebo farebné škvrny na koži a atrofiu (stenšovanie a poškodenie) kože, môžu byť tiež príčinou akné, zvýšeného ochlpenia, svrbenia, vysúšania pokožky, pľuzgierikov, sčervenania, zápalu, brnenia, mravčenia, prasklín, celulitídy, strií, opuchov či červených nitiek v koži. Ich používanie môže viesť k vzniku glaukómu (zeleného zákalu), potlačeniu imunitného systému a k rozvoju Cushingovho syndrómu.

Ak sa rozhodnete predsa kortikosteroidné masti používať, je potrebné riziká aspoň znížiť. Kortikosteroidné masti sa nagtierajú raz denne, ráno alebo na noc, nárazovo až po 3 dni aj dvakrát denne, ale, obzvlášť u detí, nie na tvár. Masti sa má používať čo najmenšie množstvo, vyššia vrstva nie je účinnejšia a naopak so sebou nesie vyššie riziko nežiaducich účinkov. Súčasne je potrebné kožu natierať aj hydratačným krémom alebo telovým mliekom. Kortikosteroidy sa majú používať iba na čo najmenšiu plochu a krátkodobo, pri dlhodobom a častom používaní sa ich účinnosť znižuje (vzniká návyk kože) a výrazne stúpajú riziká poškodenia kože aj zasiahnutia celého organizmu. Akonáhle dôjde k zlepšeniu stavu ekzému, používa sa zostupná alebo intervalová metóda. Pri zostupnej metóde sa postupne používajú kortikosteroidy s nižšou účinnosťou. Pri intervalovej metóde sa postupne predlžuje doba, kedy sa masť nenatiera, jeden deň sa kortikosteroidná masť natrie, druhý deň nie, tretí deň áno, štvrtý a piaty deň nie, potom znovu jeden deň áno a tri dni nie atď.

Imunomodulanty

Imunomodulačné masti (Elidel, Protopic) majú podobné zásady použitia, účinky aj nežiaduce reakcie ako kortikosteroidné masti, navyše ich používanie zvyšuje riziko infekcií kože a tiež kožných nádorov a lymfómov.
Koža narušená používaním imunomodulačnej masti
Deťom do dvoch rokov by sa nemali predpisovať vôbec. Ide o relatívne nové prípravky, ich dlhodobý vplyv na organizmus (a ani imunitný systém), hlavne u detí, teda nepoznáme. Fungujú na princípe potláčania (supresie) imunitného systému, pretože zastavujú množenie T-lymfocytov (bielych krviniek zodpovedných za nešpecifickú bunkovú imunitu) a uvoľňovanie cytokínov (signálnych bielkovín imunitného systému) z nich.

Prevencia vzniku alergií, atopického ekzému, astmy a autoimunitných ochorení

Riziko vzniku alergií, atopického ekzému, astmy, aj autoimunitných ochorení dieťaťa rastie aj vďaka užívaniu liekov matkou počas tehotenstva a dojčenia, negatívny vplyv môžu mať napr. aj multivitamínové prípravky. Nastávajúca mamička by mala napraviť svoju črevnú mikroflóru ideálne ešte aspoň pol roka pred otehotnením, alebo aspoň počas konca tehotenstva a začiatku dojčenia. Mala by užívať probiotiká3 a prebiotiká (napr. hylak forte). Tiež je vhodné, aby vo svojej strave obmedzila aj niektoré potraviny (najčastejšie alergény). Vysadiť úplne by mala iba tie potraviny, na ktoré je sama alergická. Striedmo (nanajvýš 2 až 3 porcie týždenne) by teda mala jesť bielkovinu kravského mlieka1 (a to len vo forme kyslých mliečnych výrobkov, tvrdých syrov a masla, nevhodná je teda značná časť druhov pečiva aj iných potravín, existuje veľa vhodnejších zdrojov vápnika), sóju (vhodná je iba v tradičnej, fermentované podobe), vajcia, ryby, orechy a pšenicu (klasickú pšenicu nahradiť bezlepkovými obilninami alebo aspoň starými odrodami pšenice, napr. špaldou, pri pečení miešať pšeničnú múku alebo ju prípadne i úplne nahrádzať múkou z bezlepkových druhov obilnín ). Samozrejme by mala jesť zdravú, vyváženú stravu, dostatok omega-3 mastných kyselín, málo sladkého, nefajčiť, nepiť alkohol a neužívať iné omamné látky, veľmi dráždivé sú aj niektoré potravinárske aditíva. Podobné opatrenia sa týkajú aj stravy prikrmovaného dieťaťa.

Prevenciou vzniku atopických problémov u dieťaťa je aj vaginálny pôrod, skorý kontakt kože na kožu a dojčenie. Ak nie je dieťa dojčené, potom sa deťom s dispozíciou k atopii odporúča do pol roka dávať HA umelé mlieka5 , ale ak k prejavom atopie už dôjde, sú kontraindikované a je potrebné prejsť na UM plne štiepené alebo z voľných aminokyselín. Dieťaťu zavádzať príkrmy1 treba opatrne, dávať len jednu novú potravinu súčasne a to počas 4 až 7 dní (alebo menej, ak dôjde k negatívnej reakcii). Ak sa u dieťaťa alebo tehotnej či dojčiacej matky prejaví potravinová či iná alergia, atopický ekzém, je potrebné nájsť a čo najviac eliminovať ich spúšťače, inak sa u dieťaťa zvyšuje riziko rozvoja ďalších atopických ťažkostí, alergií1 a dokonca aj autoimunitných ochorení. Je tiež potrebné dôkladne zvážiť, proti akým chorobám, akými vakcínami a či vôbec dieťa očkovať, .

Doma je potrebné udržiavať čistotu a čo najmenej prašné prostredie, na druhú stranu prílišná sterilita tiež škodí.

Viac o atopickom ekzéme na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Věra Zíková: Jak zbavit dítě atopického ekzému úpravou stravy: http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/jak-zbavit-dite-atopickeho-ekzemu-upravou-stravy-deti-...
 2. http://www.proalergiky.cz/diskuze/tema/3295
 3. Martin Fuchs: Alergie číhá v jídle a pití
 4. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/05/05.pdf
 5. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2008/01/08.pdf
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3472256/
 7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1773282/
 8. http://www.lekarna.cz/leky-na-predpis-lecba-vyrazky-zanetu/
 9. http://www.dermatologiapreprax.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=5223&magazine_id=11
 10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18621121
 11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11758901
 12. http://adc.bmj.com/content/70/3/229.abstract
 13. http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2012/03/03.pdf
 14. http://www.edukafarm.cz/data/soubory/casopisy/10/kys-borita.pdf

Hodnotenia a skúsenosti s atopickým ekzemom

Máš skúsenosť s atopickým ekzemom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
evicka3692  4. jún 2021

Tehotenstvo a ekzém

Dobrý deň, maminky, tie ktoré ste počas tehu mali ekzém, čo ste si obliekali? Mňa všetko príšerne dráždi. Na nete som si všimla cityZen tričká z čistej bavlny čo odvádzajú pot a pokožka sa tak nedráždi - nepoznáte ich náhodou?
chovancova27  23. máj 2020

Ťažký ekzém

Bože, čo sme sa natrápili... Tak nerada na to spomínam... 2 roky škriabania, plakania a zúfalstva, rúčky dopraskané do mäsa, v detskom kútiku matky brali svoje deti preč. keď prišiel môj synček... Čo peňazí to všetko stálo, skúsila všetko dostupné na SK, napr. sprchový olej z UK za 20 Eur a podobne srandy. Nám pomohla alternatívna medicína, MUDr. Pinter z Bratislavy. Do 2 mesiacov čistá krásna pokožka. Syn odvtedy nemal ani náznak ekzému, teraz má 9 rokov.
1 človek považuje za užitočné
lulula1990  7. jan 2020

Atopický ekzém u syna

U môjho syna sa atopický ekzém spustil po doužívaní antibiotík. Výsledky krvi mal v poriadku a nevyšli mu žiadne alergie. Ekzém mal suchý, červený a šupinatý - používali sme vždy holtov krém a keď sa to stiahlo premasťovali sme kalciovou mastičkou. Kúpali sme sa v ovsenom prášku, morskej vode. V 4 rokoch mu ekzém zmizol. V 6 po dobratí antibiotík znova. Ja mám tiež atopický ekzém - mne sa vždy vyhodí po konzumácii sladkého - umelého cukru, sladkostí. Nepomôže mi nič, len kortikoid a kalciová masť, pri mori mi to vždy zmizne. Súvisí s črevami - Jakubkovi zhoršujú ekzém citrusy, mne sladké, pričom na testoch nám alergia nevyšla ani jednému, zistili sme to len vlastným pozorovaním.

Ak sa prepchávam probiotikami (vyššie dávky, nie ako je napísané na letáčiku) ekzém mi za 2 dni zmizne. Tiež silno odporúčam kurilský čaj čistí trávenie, pri ňom som mohla jesť sladké na kilá a ekzém žiadny.
4 ľudia považujú za užitočné
bibistec  10. júl 2019

Alergia na mlieko

Dcére sa po očkovaní spustil atopický ekzém. S niečím podobným som sa dovtedy nestretla, najprv som myslela, že nejaká vyrážka alebo potničky, no zhoršovalo sa to. Čím viac jedál ochutnávala, tým to bo horšie. Až z toho boli mokvajúce ložiská. Samozrejme žiadne mastičky nepomohli.

Šli sme na kožné a pani doktorka rovno povedala, je to atopický ekzém a tým pádom alergia na potraviny. Rovno sme boli na odberoch a vyšla slabá alergia na mlieko, medzitým mala dcéra už aj stiahnuté priedušky. Akonáhle sme vysadili mlieko, ekzém zmizol a aj tie priedušky odvtedy nepískali.

Teraz má 9 rokov a je bez ekzému, ale akonáhle zje niečo, kde je len stopové množstvo mlieka, vysype sa.
3 ľudia považujú za užitočné
simonova815  23. jún 2019

Zmena pracieho prášku pomohla

Dcéra má od narodenia problém so seboreou a atopickým exemom. V puberte, pod vplyvom hormónov, sa exém zohoršil. U nás na dedine začali predávať čapovanú eco drogériu, tak som si pýtala taký tekutý prášok pre alergikov, kúpila som aj prášok na biele. Po týždni prania s týmito práškami dcére exem zmizol. Keďže ten prášok na biele moc nevyperie fľaky, kúpila som opäť Persil a Perwol a exém je späť. Takže u nás exém jednoznačne podporuje chémia, takže odteraz len čapovaná eco.
1 človek považuje za užitočné
lenkadr1  18. jún 2019

Nepomáhalo nič

Nám nepomáhalo nič, malý má 3 roky ekzém na ruke, kortikoidy sme nechceli dávať dlhodobo, ale bez nich sa opakovane ekzém vracal. V lekárni nám magistra poradila Omniax krém, a musím povedať, že zatiaľ sme naozaj veľmi spokojní. Uvidíme či sa opäť nevráti.
6 ľudí považuje za užitočné
rika888  14. júl 2018

Prvoradá je príčina

My sme sa dlho trápili s dcérkou. Mala viacero odberov na intoleranciu a na xy druhov potravín, na nič nikdy neprišli. Nakoniec sme zmenili doktora a viete čo? Intolerancia na kravské mlieko a vaječný bielok. Po dvoch rokoch bojovania, doslova... Konečne sme vedeli ako a kde sa pohnúť. A čuduj sa svete - výsledok sa dostavil už za prvé týždne. Čiže za mňa je veľmi dôležité odhaliť príčinu.
4 ľudia považujú za užitočné
marusiaz  28. mar 2018

Dve deti s atopickým ekzémom

Mám dve detičky, s ekzémom sme sa potrápili u obidvoch. U prvej dcérky od roka po treťom očkovaní, veľmi silne svrbiaci ekzém a mokvajúce rany - skúšali sme všetko možné - až po troch mesiacoch sme sa dostali k tretej kožnej, ktorá nenasadila hneď kortikoidy, ale ako prvé vzala ster z kože a zistila zlatého stafylokoka. Následne ušný lekár zistil dlhodobý zápal stredného ucha. Kožná nám dala antibiotický krém na niekoĺko dní, ušný lekár dal tiež ATB a po dvoch týždňoch sa začal stav zlepšovať. Pokožku sme úplne vyliečili pomocou kozmetiky Cutishelp mimi.
Druhá dcéra - iný prípad - atopický ekzém od tretieho mesiaca. Do šiesteho mesiaca sme sa trápili, lebo odbery na alergie boli negatívne. Žiadna kozmetika nepomáhala, kortikoidy som odmietla (aj tak zaberajú len na pár dní) a oblbováky typu Fenistil nepomáhali ani na svrbenie, skôr to zhoršovali, takže sme to vysadili. Napriek tomu som si ale vybojovala na gastre schválenie bezmliečnej aj bezlepkovej diéty (keďze sme celá rodina celiatici - a malej sa po zavedení lepku ekzém ešte viac zhoršil). Bolo mi totiž jasné, že príčinu ekzému treba hľadať "vnútri" - telíčko a imunita ak nevedia niečo zvládnuť, tak to dajú nejakým spôsobom najavo. Okrem toho - zase až druhá kožná lekárka bola ochotná vziať jej ster z kože - aj tu sa potvrdil premnožený zlatý stafylokok - takže ATB krém na 10 dní a vzájomne s tým bezmliečna a bezlepková diéta. Do mesiaca sa stav začal výrazne zlepšovať - okrem diéty aj vďaka skvelej slovenskej kozmetike Dulcia, po dvoch mesiacoch pokožka úplne čistá.

Takže, každému môže pomôcť niečo iné, podstatné je nenechať sa odradiť alebo odbiť (vrcholne ma rozčuľovali vety typu - to je detský ekzém, je to bežné, treba sa s tým zmieriť lebo deti to jednoducho mávajú a vyrastú z toho...) a treba nájsť príčinu. Lebo je to veľké trápenie hlavne pre dieťatko, keď ho všetko svrbí a škriabe sa do krvi a plače od bolesti.
10 ľudí považuje za užitočné
maykaaa1122  5. mar 2018

Ekzém

Treba použiť krém už pri prvých prejavoch začínajúceho ekzému, keď sa koža šúpe a začína svrbieť.
1 človek považuje za užitočné
svetlana01  8. feb 2017

Vyliečený AE - alergia na kravské mlieko a bielok

Ahojte,

môj synovec od svojich 6 mesiacov trpel veľmi vážnym atopickým ekzémom (AE) na celom tele . Alergické testy nepotvrdili neznášanlivosť kravského mlieka alebo vaječného bielka. Sestra preto pokračovala s aplikovaním krémov, avšak problém pretrvával.

V zahraničnej literatúre sme sa dočítali, že alergické testy na mlieko a bielok u kojencov (malých detí) niekedy nie sú jednoznačné (hoci sú negatívne, dieťatko môže mať naozaj alergiu). Vraj alergia na mlieko a vaječný bielok by mala zmiznúť (vo väčšine prípadov) okolo 4. roka života.

A tak sa aj stalo v prípade môjho synovca. Po 2 - 2,5 rokoch trápenia a návštevách po lekároch sestra vysadila úplne (pozor aj na skryté v potravinách, napr. chlieb, atď.) kravské mlieko a vaječný bielok zo svojej stravy (pokiaľ kojila) a aj zo stravy synovca. Do mesiaca mal synovec krásnu pokožku, AE ustúpil bez akýchkoľvek krémov, kortikoidov. Synovec nedávno oslávil 4. narodeniny a sestra mu opäť postupne začleňuje do stravy mlieko (jogurty) a vaječný bielok. AE sa nevrátil :-)

Ak ste vyskúšali všetko a nič iné nepomáha, možno oplatí sa vyskúšať aj toto. Môj synovec je opäť veľký smejko! :slight_smile:
10 ľudí považuje za užitočné
miro123  25. dec 2015

Alergické testy

Čaute baby,
mám pre Vás svoje know how. Náš malý má tiež AE. Skúšali sme všetko, čo sme našli. Niečo pomohlo viac a niečo vôbec.

Už keď sme boli zúfalí, navrhla naša doktorka, že skúsime alergické testy na potraviny. Malý mal 8 mesiacov. Spravili sme mu odber krvi a poslali na testy. Áno, niekto môže namiestať, že tieto testy nie sú dôveryhodné v takomto malom veku. Asi sme mali ale šťastie a náš problém s AE je preč.

Výsledky: silná alergia/intolerancia na kravské mlieko a vaječný bielok.

Manželka stále kojila a aj kojí. Okamžite prestala jesť potraviny, ktoré obsahujú laktózu a bielok.

Hotovo, náš problém sa začal okamžite vylepšovať. Prvé dni sme mu ešte stále dávali Fenistil.
Ten sme postupne úplne mohli vysadiť.

Za pár týždňov bol malý ako lusk. Žiadne prebdené noci. Žiadne mastičky. Žiadne čistenie pleti.

Musel som Vám napísať, lebo mi bolo ľúto nezdieľať takúto informáciu. Áno, je to o diéte mojej manželky. Ale máme krásny život oproti tomu peklu, čo sme zažívali.

PS: Malý mal kedysi pokožku ako keby som ho ošmirgľoval + chrasty a mokvajúce rany. Dnes vyzerá ako úplne normálny chlapec. A nemusím už žiadne prípravky riešiť. Absolútne žiadne obmedzenia okrem dávania si pozor na stravu...

Dúfam, že toto pomôže viacerým ľuďom.
11 ľudí považuje za užitočné
irwin  28. sep 2015

Verte mi.

Nepoužívajte žiadne krémy dieťaťu na tváričku, ani na telíčko ! A už tôbož nie na ekzém.

Najlepšie, čo môžete urobiť je použiť po kúpaní alebo umytí tváričky kokosový olej lisovaný za studena, napr. Health link. Je to náhrada všetkých krémov, aj pre dospelého aj pre dieťa. Navyše sa môže bežne konzumovať, do jediel, do pečenia, na masáže, prípadne ako lubrikant a podobne.

Nepoužívajte žiadnu kozmetiku, ktorá je nejedlá- čo by ste sami ani nejedli. To nepoužívajte ani na telo! Kokosový olej za studena lisovaný, nie rafinovaný je všestranný. Je to bioidentické ako plazma v tele, má 0% chémie.

Na ekzém dieťaťu vynechajte kravské mlieko. Nahraďte ho sušeným kozím - je ľudskému telu najbližšie a neobsahuje žiadne rakovinotvorné svinstvo. Ja nepijem mlieko už roky, ani môj brat, čo mával ekzémy a už nemá. Znížte príjem mäsa, nahraďte ho zdravými potravinami a najmä vyumývaným ovocím a zeleninou, hnedou ryžou, pohánkou, vlákninou, vareným hráškom, kukuricou atď... Nejedzte sóju. Pre deti, tie jemnejšie typy.. citrusy vynechajte, miesto toho dostanete v Dm kúpiť práškový vitamín C za 2 Eurá, ak potrebujete zvýšiť Céčko v tele- aj pre dospelých...

Prírodné bio oleje nevysušujú ako parafín.... naopak na veľmi hrubú a bolestivú kožičku použi napr. ricínový (hustý) bio olej (jojobový/ marhuľový pre deti)- ale daj pozor, aby si to dieťa neoblizovalo...

Vôbec to nie je o krémoch, ale o zmene vášho pohľadu na vašu stravu. Ste to, čo jete! a rovnaké platí aj na telo..

Ak potrebujete ochrániť pre slnkom- môžete si kúpiť bambucký olej- tiež len bio zložka, faktor 6, čisto prírodná látka, žiadna chémia, pokožka sa vám za to odvďačí....Krémy sú robené často len na biznis.

Ak potrebujete lacné a kvalitné doplnky, zoženiete ich na iherb.com. Do 22 Eur aj s poštou neplatíte clo ani dph, pre slovensko je to zatiaľ lacný dovoz za 3 Eur poštovné airmail. Balíky si preberajte. Ak presiahnete sumu, z colnice vám pošlú podklady ako si to vybrať... aby sa nestalo že nám všetkým prestanú na Slovensko dovážať, lebo sa to môže stať ....
3 ľudia považujú za užitočné
ester851  10. aug 2015

Kompletná liečba

Je pravda, že atopický ekzém nie je len problémom pokožky a preto je potrebné liečiť sa kompletne. Mne v tom veľmi pomohla značka Protopan. Používam ich telovú kozmetiku - sprchový olej a telové mlieko a zároveň užívam esenciálne mastné kyseliny a laktobacily na podporu imunity. Túto kompletnú starostlivosť o atopickú pokožku vyvinul človek sám trpiaci atopickým ekzémom a možno práve preto je taká dobrá. Možem len doporučiť :-)
1 človek považuje za užitočné
fikr  20. jún 2015

Boj s atopickým exémom

Za mesiac má synček 2 roky a bojovali sme s atopickým exémom. Chodíme ku kožnej lekárke, ktorá nám predpisovala krém LIPOBASE, OILATUM olej do vody na kúpanie a ešte nám odporučila krém AVENE XERA CALM. Je to krém 200ml a stojí do 20 eur, takže je to dosť na peňaženku. Sama som začala kupovať krém od firmy BIODERMA ATODERM 500ml za 20 eur a samozrejme chodíme k imunoalrgológovi, ktorý, keď sa pozrel na moju tvár, mala som vodové pľuzgieriky alebo akné v okolí úst a na brade a syna som kojila a podnes ho kojím, povedal mi, že keď ho chcem kojiť aj naďalej, mám vylúčiť veškeré mliečne vyrobky. SYRY, JOGURTY, MASLO, MLIEKO Tak si dávame pozor na stravu.
1 človek považuje za užitočné
edzzi  18. jún 2015

1,5 ročný synček má AE.

Ahojte, náš 1,5 ročný synček má AE a nevieme si s ním poradiť, už sme navštívili aj kožnú. Poradila nám zmeniť prášok, na pokožku používame excipial, na kúpeľ biodermu a oilatum a ešte dve namiešané mastičky od kožnej. Má suchú pokožku celkovo, ale najväčšie prejavy má okolo krku. V noci sa budí zlý, kričí, kope a škriabe sa. Kožná nám tiež odporúčala fenistil proti svrbeniu, ale nemôžem mu ho predsa dávať každodenne.

Všetko dodržujeme, ale veľmi nám to nepomohlo. Z potravín sme vylúčili hlavne sladkosti. No, bol skoro dva týždne na diéte kvôli črevnej chrípke a pokožku mal ešte horšiu. Takže pochybujem, že to ma z potravín. Už neviem, čo by sme mohli ešte vyskúšať.
lenatali  10. jún 2015

Imunita

Ja sama mám atopickú pokožku a mala som veľké problémy s ekzémom. Spúšťačom prejavu ekzému bol u mňa skoro vždy stres- skúšky na škole, potom práca. Teraz vždy, keď ma čaká nejaké stresové obdobie, užívam doplnky výživy na podporu imunity a zvládam to oveľa lepšie. Zároveň sa chránim pred virózami, čo je ďalšie plus. Takže ja rozhodne doporučujem podporiť imunitu organizmu, aby sa telo mohlo chrániť samo.
karolinka789  19. máj 2015

Protopan

Môjmu synovi veľmi pomohol Local Cream od Protopan. Tiež sme dostali vzorku a neskôr sme si objednali celý krém a pokožka sa mu krásne upravila.

Ale čo je hlavné, musíte zistiť, prečo sa ekzém vytvorí. Syn trpí častými bronchitídami a sennou nádchou, má nábeh na astmu. Takže u nás je príčina jasná - silné alergie. Má však šancu, že z toho ešte vyrastie. Tak v to pevne veríme
macko35  15. máj 2015

Odvar z otrubov.

Moja ročná dcérka má atopický ekzém od narodenia. Najskôr som myslela, že to je zaparenina. Nikdy som sa s tým nestretla a natierala som to Sudocremom. Až v 3. mesiacoch, keď to mala fakt hrozné, sme behali od doktora k doktorovi. Nepomáhali žiadne masti,krémy....

Bolo leto, malá bola nervózna...A tu mi jedna pani poradila odvar z pšeničných otrubov a solamylu. Hneď po týždni, ako som kúpala dennodenne malú v tomto odvare sa jej to zlepšovalo. Po mesiaci nemala absolútne nič. Zázračný odvar nám pomohol.

Ďalej som dostala echo od jednej liečiteľky nejesť jablká, čokoládu a jogurty. My naozaj všetko dodržiavame a nemáme po ekzéme ani náznak.

Ďakujem ľuďom, čo nám pomohli.
6 ľudí považuje za užitočné
moje123  14. máj 2015

More

Mojím deťom na atopický ekzém veľmi pomáha pobyt pri mori. Sme ešte v štádiu, že môžeme z atopického ekzému vyrásť, tak dúfam, že sa to podarí. Mladší synček má riziko vzniku astmy, trápia ho časté bronchitídy s príznakmi astmy. Takže v našom prípade AE veľmi zhoršujú alergie. Snažím sa podporovať im imunitu homeopatikami, aby neboli chorí, v dobe alergií užívame sirup, ktorý nám predpísala alergologička a hodne preplachujeme nosíky. Je to zaujímavé, ale hneď ako ustúpia alergické prejavy, upokojuje sa aj AE. Takže v našom prípade je jasným cieľom každoročný pobyt pri mori.
barca1205  18. apr 2015

Žiadne mydlo a oleje

Tiež sme sa s AE trápili dosť dlho. Úplne sme prestali používať mydlo. Nezniesli sme ani baby mydlo a nám veľmi škodili kozmetické prípravky na olejovej báze. Pred necelým rokom som objavila kozmetiku pre atopikov Protopan. Na premasťovanie používame Local Cream a pokožka už nie je taká vysušená, ani sa netvoria šupinky. Používam stále prací prášok pre miminká, práčku nastavujem na dvojité pláchanie a úplne som prestala používať aviváž.
2 ľudia považujú za užitočné
sonka345  18. apr 2015

Alergia na prací prášok

Ahojte, ja aj moj manžel sme alergici a náš syn to zdedil po nás. Keď bol maličký, objavil sa mu atopický ekzém. Mal ho hlavne na zápästiach a pod kolienkami a na stehnách. V lete sa to dosť zhoršilo, keď sa hral na piesku. Tým, že sa mu koža šúchala o piesok a kamienky, stále sa mu dráždila a svrbela.

Spúšťačom bol zrejme prací prášok, ktorý som v tej dobe zmenila. Lekárka mi odporučila, aby som prádlo po vypraní ešte ručne prepláchla v aspoň dvoch teplých vodách a všetko prádlo mu žehlila. Asi dva roky nás ekzém trápil. Ale keď mal tri roky, šli sme po prvýkrát k moru a odvtedy sa mu objavil iba raz a to v miernej forme. Zrejme to bolo sposobené tým, že v škôlke ho nechávali po prechádzke hrať sa v pančuškách, takže ich nosenie som tiež obmedzila na minimum. Radšej som nakúpila čisto bavlnené legínky.
1 človek považuje za užitočné
bibistec  29. aug 2014

Naša skúsenosť

Dcérka mala tiež atopický ekzém, ale u nej je spôsobený potravinovou alergiou. Jednoznačne žiadna zázračná kozmetika, ale diéta. Keď sme prišli ku kožnej rovno nás poslala na gastro, že to je prípad pre nich. Zistila sa alergia na bielkovinu kravského mlieka a tiež ryžu. Akonáhle sme to vylúčili z jedálnička, ekzém zmizol. Jasné, že mastíme, ale žiadny ekzém a to mala mokvajúce ložiská. Nám sa osvedčila masť od Nivey Repair and Care, aj mlieko to isté.

Takže u nás jednoznačne diéta, lebo aj to črevo je postihnuté, nielen koža.
3 ľudia považujú za užitočné
solinkarka  6. jún 2013

Ťažký boj

Synček má od narodenia atopický ekzém na líčkach a nožičke...Do toho jedného roku to bolo hrozné :-( Aj sme zmenili mliečko, používali mastičky od kožnej, drahú kozmetiku z lekárne, nič nepomáhalo...Leto nám ekzém ešte viac zhoršovalo, pretože sa začal potiť a začalo ho to svrbieť...Večne sme boli doškriabaný až do krvi - hrozný pohľad pre každú mamu...Čo viac má trápilo, boli reakcie detí, keď sme išli von. Prečo má také škaredé líčka, čo sa mu stalo?...Ale nie len detičiek, ale žiaľ aj mamičiek :-(
Dodnes sa s ním trápime, ale chvalobohu, že už v nie v takej ťažkej forme...Sem tam máme červená líčka, ale to je už nič oproti tomu, čo sme mávali :-) Pretrieme čistou vazelínou, aby sme mali líčka hladké a je...Samozrejme nesmie všetko papať, ale hlavne, že z nášho chlapčeka už je krásne usmievavé dieťatko a verím, že to najhoršie už máme za sebou ;-)
6 ľudí považuje za užitočné
beka12  25. máj 2013

Beka

Ja sama ako matka mám atopický ekzém a dcérka to po mne zdedila. Len vďaka exomege máme kozičku oveľa oveľa lepšiu... Dr. síce predpísala malej, keď mala 3 týždne kortikoidy, no odmietla som jej to dávať, pretože sama viem, čo mne porobili kortikoidy za celý život s telom...našťastie som vtedy narazila na túto kozmetiku. Bola to záchrana, používame stále...celú radu. Je skvelá ;-)
3 ľudia považujú za užitočné
zeytin  19. máj 2013

Zeytin

Aj ja mám veľmi dobrú skúsenosť s Exomegou, tiež sme sa u staršej dcérky zbavili seboroidnej dermatitídy. Na nožičkách mala veľké ložiská, používali sme kortikoidné mastičky, vyskúšali množstvo značiek krémov na atopickú pokožku a naozaj až tento krém nám pomohol. Po dvoch týždňoch používania bolo vidieť výsledky, po 6 týždňoch zmizli zapálené ložiská. Teraz premasťujem po kúpaní a už 1/2 roka sme bez ekzému.
3 ľudia považujú za užitočné
zuzta1  16. máj 2013

Pomohla nám kozmetika A-DERMA

Ahojte, môj malý má atopický exém a trápili sme sa s ním 20 mesiacov až kým som nevysúšala vzorku kozmetiky A-DERMA ktorú mi dala naša až druhá kožná lekárka. Po tom, čo som malému dávala celú kopu rôznych mastí, krémov aj kortikoidných pretože sme si už nevedeli rady som vyskúšala túto vzorku, v ktorej bolo krému za náprstok. Ale vydržala nám na aplikáciu asi tak 2 dni. No po týchto dvoch dňoch prišlo k neskutočnej zmene :-) :-) :-) Hneď sme tento krém kúpili a odvtedy má malý krásnu tváričku ako bábo :-) Na rúčkach má sem - tam na hánkach také suchšie miesta, ale v porovnaní s tým, aké ich mával dovtedy je to neporovnateľné. Veľmi sa tešíme, že sme narazili práve na tento krém a že malinkému teda aj pomohol. Používame ho vyše 2 mesiacov a som s ním veľmi spokojná je to kozmetika A-DERMA Avoine Rhealba Exomega Emollient cream. Krém na atopickú a veľmi suchú pokožku. Je to 400ml krém s pumpičkou. Odporúčam :-) :-) :-) :-)
14 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke