Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri
Pravidlá bazára

Pravidlá bazára

 • Všeobecné pravidlá bazára
 • Nepovolené inzeráty
 • Pravidlá pre handmade
 • Hodnotenie predávajúcich a kupujúcich
 • Pravidlá medzi kupujúcim a predávajúcim
 • Blokácia bazára

Všeobecné pravidlá bazára

“To, čo predávaš popíš pravdivo, úplne a úprimne, s uvedením všetkých vád, ktoré predávaná vec má. Píš jasne a prehľadne. Ak sa na obchode dohodneš, buď zodpovedný. Iných hodnoť pravdivo.” - to je naša predstava ako by mal pristupovať používateľ k obchodom v bazári na Modrom koníku.

Pravidlá slúžia na ochranu pred podvodmi a komerčnými trikmi, na dodržiavanie prehľadnosti inzerátov a dohliadajú na férovosť v hodnoteniach.

 1. Predaj tovaru alebo ponuku služieb je možné na stránke zverejňovať len v bazári.
 2. Inzeráty v bazári slúžia len na predaj alebo darovanie vecí a ponuku služieb. Nezverejňuj inzeráty, kde nič nepredávaš, chceš niečo kúpiť alebo žiadaš o výmenu tovaru.
 3. V inzeráte jasne napíš a odfoť, čo predávaš. Z názvu, popisu a fotiek musí byť vždy zrejmé, čo je predmetom predaja.
 4. V nadpise nepoužívaj VEĽKÉ PÍSMENÁ. Výnimkou sú názvy značiek a oficiálne skratky.
 5. V nadpise nepoužívaj ozdobné znaky. Medzi ozdobné znaky patria: výkričníky !!!, pomlčky ---, hviezdičky, smajlíky 🙂, bodkovanie …......, atď..
 6. Používaj slovenský alebo český jazyk. Nevkladaj inzeráty, ktoré sú len v anglickom, nemeckom, maďarskom alebo inom cudzom jazyku.
 7. Na úvodnú fotografiu sám odfoť čo najlepšie tovar, ktorý ponúkaš v inzeráte.
 8. Tvoje fotografie musia zobrazovať aktuálny stav predávaného tovaru. Nevkladaj fotografie ako vyzeral tovar, keď si ho zakúpila.
 9. Vkladaj iba fotky, na ktorých je predávaná vec zreteľne a dobre viditeľná.
 10. Ak predávaš v jednom inzeráte viac vecí, vlož do neho fotky všetkých predávaných vecí. Ak predávaš v inzeráte viac vecí, musia byť z rovnakej kategórie. Výnimkou sú kategórie - Balíky oblečenia a Komplety, súpravy.
 11. Do inzerátu nevkladaj fotky vecí, ktoré v ňom nepredávaš.
 12. V inzeráte vždy uveď jasnú cenu v EUR, za ktorú chceš vec predať. Ak predávaš v jednom inzeráte viac rozličných vecí alebo komplet, cena inzerátu je suma všetkých predávaných vecí. Jednotlivé ceny môžeš rozpísať v texte inzerátu.
 13. Ak chceš vec darovať, uveď cenu 0 Eur. Ak chceš vec darovať za poštovné, uveď cenu 0 Eur. Poštovné môžeš uviesť v texte inzerátu.
 14. Tovar zaraď do vhodnej kategórie bazára. V každej kategórii môžeš vložiť len jeden inzerát s tým istým tovarom.
 15. Nezverejňuj inzeráty, pre ktoré nemáme vytvorenú jasnú kategóriu. Ak nevieš, kam tvoj inzerát patrí, je dosť pravdepodobné, že do nášho bazára nepatrí.
 16. Nový, nepoužitý tovar zverejňuj ako Nový tovar. Nové vlastné výrobky zverejňuj ako Vlastná výroba.
 17. Konkrétnu značku tovaru vyber iba v prípade, ak si si istý, že ide o originálny tovar.
 18. Služby (napr. požičovňa, ubytovanie v súkromí, stráženie detí a pod.) môžeš v bazáre ponúkať iba s balíkom PRO. Službu inzeruj len ako Nový tovar. Využi len kategórie Iné pre dospelých alebo Iné detské.

Nepovolené inzeráty

V bazári je povolené predávať len určitý tovar. Toto je zoznam inzerátov, ktoré do bazára nepatria:

Lieky na predpis a lieky so ŠÚKL kódom

Jedná sa o akýkoľvek liek, ktorý je viazaný na lekársky predpis a o lieky, ktoré majú kód Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a je ich možné predávať len v lekárni.

Otvorené balenia

Týka sa len tovaru s obmedzenou trvanlivosťou. Tovar, ktorý bol načatý alebo časť jeho obsahu sa spotrebovala, nie je možné predávať v našom bazári. Je povolené predávať len uzavreté a nepoužité balenia (napr. umelé mlieka, kozmetika a pod). Výnimkou sú balenia, v ktorých sú dávky balené samostatne.

Nelegálne kópie

Týka sa falzifikátov CD, DVD, kníh a iných napodobenín vydávajúcich sa za originál. Pokiaľ pri oblečení alebo produktoch starostlivosti o deti nevieš preukázať, že tovar je originál od renomovanej značky, zaraď ho do Iná značka.

Sieťový predaj

Sieťový predaj (napr. Avon, Oriflame, Tupperware, Dedra, Global, Farmasi,...) v bazári nie je povolený. Výnimkou sú prípady, keď sa predáva pár kusov tovaru týchto značiek (do 3 ks).

Inzerát, kde sa nič nepredáva

V inzeráte je možné predávať len skutočný tovar. Pokiaľ nepredávaš v inzeráte reálnu vec, inzerát zmažeme.

Dopyt

Inzeráty je možné vytvárať len v prípade ponuky/predaja. Ak sa v nich bude nachádzať dopyt (napr.: kúpim, mám záujem apod.), tak budú vymazané.

Nezachovalý tovar

Ide o značne zničený tovar, ktorému chýbajú súčiastky, je polámaný, výrazne ošúchaný, výrazne opotrebovaný, výrazne deravý, nepoužiteľný, nefunkčný apod.

Duplicitné inzeráty

V každej kategórii môžeš vložiť len jeden inzerát s tým istým tovarom. Pokiaľ ich bude v kategórii viac, všetky duplicitné inzeráty budú vymazané.

Materské mlieko

Nie je povolené predávať ženské materské mlieko.

Mimo kontext stránky

Nie je povolené predávať tovar mimo kontext stránky, napr.: veci na stavbu (napr. zatepľovací materiál, stavebný materiál, bojler), autá a veci k autu (výnimkou sú veci do auta pre deti a elektronika do auta), nehnuteľnosti, veci do záhrady (výnimkou sú veci na terasu a balkón), alkohol.

Pravidlá pre handmade

Čo je ručne vyrábaný/handmade výrobok?

 1. Výrobok sa dá zabaliť a poslať v balíčku. Ide najmä o originálnu módu, umelecké diela, úžitkový design a kozmetiku. Nejde o služby.
 2. Výrobok je výsledkom tvorivej činnosti jedného človeka alebo výrobného tímu (pozri aj nižšie Výrobný tím).
 3. Predmet musí byť ručne vyrábaný, ručne pozmenený alebo ručne poskladaný.
 4. Predmet, ručne vyrábaný alebo poskladaný z hotových častí/dielov, je možné predávať iba v prípade, ak bol významným spôsobom zmenený jeho vzhľad alebo jeho jednotlivé časti boli použité originálnym, kreatívnym spôsobom. Výrobky, ktoré boli vyrobené iba zostavením hotovej zakúpenej súpravy alebo setu nie sú považované za ručne vyrábané.
 5. Ručne pozmenený tovar je možné predávať iba v prípade, že autor umelecky výrazne zasiahol do celkového vzhľadu výrobku (napr. vintage komoda, repaint bábika).
 6. Výrobok nemôže byť vyrábaný sériovo.
 7. Výrobok nemôže byť vyrábaný veľkoobchodne.
 8. Textil a odevy s digitálnou potlačou, tlač na plátno, tlač na papier sa môžu predávať iba, ak ide o autorov originálny motív. Nepatria sem výrobky fotoslužieb a tlačiarní.
 9. Nepatria sem tlačené knihy, audio a video produkty.
 10. Materiál, pomôcky, knihy a návody k ručným prácam, či tvoreniu nie sú považované za ručnú prácu a to ani v prípade, že ide o výrobok ručne vyrobený predajcom.
 11. Výrobok nie je nutné mať označený značkou.

Výrobný tím

 1. Výrobný tím je malá skupina ľudí (zvyčajne 2), kde sa všetci členovia tímu kreatívnym spôsobom podieľajú na konečnej podobe výrobku. Všetci členovia tímu musia spolu úzko spolupracovať. Ide najmä o manželský pár alebo 2 kamarátky.
 2. Ručne vyrábané výrobky smie predávať len jeden člen tímu.

Vyrobila som vec ručne. Je nová, nepoužitá.

 1. Zaraď do Vlastná tvorba. Ak je možnosť výberu značky, vyber značku Handmade.
 2. Do Vlastnej tvorby patria len nové ručne vyrobené veci, ktoré si sama vytvorila alebo ich vytvoril výrobný tím, ktorého si súčasťou. Výnimku tvoria používané predmety, kde autor významne zasiahol do celkového vzhľadu výrobku (napr. vintage komoda, predmety vyrobené pletením z papiera).
 3. Nepatria sem nové výrobky, ktoré vytvoril niekto iný a ty ich len predávaš ďalej..

Ručne vyrobená vec, ktorú vyrobil niekto iný.

 1. Zaraď do Nový tovar. Ak je možnosť výberu značky, vyber značku Handmade.

Použitá ručne vyrobená vec

 1. Zaraď do Použitý tovar. Ak je možnosť výberu značky, vyber značku Handmade.
 2. Patria sem použité, oblečené alebo nosené veci, ktoré si ručne vyrobila ty alebo niekto iný.

Hodnotenie predávajúcich a kupujúcich

 1. Právo pridať hodnotenie vzniká až po vzájomnom potvrdení obidvoch strán o predaji/kúpe. Ak k potvrdeniu o predaji oboma stranami nedošlo, užívateľ nemá právo zverejniť hodnotenie.
 2. Užívateľ nemá právo pridať negatívne hodnotenie ako pomstu za negatívne hodnotenie.

Porušenie tohto pravidla berieme veľmi vážne, lebo takéto hodnotenia vytvárajú strach u užívateľov dávať pravdivé negatívne hodnotenia.

 1. Hodnotenie nemá obsahovať prejavy osobnej nevraživosti. Má vecne informovať o priebehu obchodu.

Keďže hodnotenia slúžia pre ostatných, emocionálne výlevy im nepovedia nič o tom, v čom spočíval tvoj problém. A hrubé slová na koníka nepatria.

 1. Do hodnotení nepatria: reakcie na iné hodnotenie, otázky na užívateľa, správy pre užívateľa (interná pošta).
 2. Užívateľ môže pridať iba hodnotenia k obchodu, ktorého sa priamo zúčastnil ako kupujúci alebo predávajúci a ktoré prebehlo na Modrykonik.sk.
 3. K jednému obchodu môže kupujúci pridať jedno hodnotenie predávajúceho. Predávajúci môže k tomu napísať jednu reakciu.
 4. K jednému obchodu môže predávajúci pridať jedno hodnotenie kupujúceho. Kupujúci môže k tomu napísať jednu reakciu.

Pravidlá medzi kupujúcim a predávajúcim

 1. Predávajúca a kupujúca sa riadia pravidlami bazára.
 2. Predávajúca si môže uviesť vlastné podmienky predaja. Napr. "Dodacia lehota je 1 týždeň", "Balíky posielam iba v stredu", Nemeriam a neposielam na dobierku" a pod. Podmienky predaja však vždy podliehajú pravidlám bazára.
 3. Kupujúca rešpektuje podmienky predaja predávajúcej.
 4. Ak došlo k dohode medzi kupujúcou a predávajúcou, obidve strany sa tým zaväzujú túto dohodu splniť.
 5. Ak dôjde k nečakanej situácii, každá zo strán je povinná čo najskôr o tejto situácii informovať druhú stranu. Napr. “Nebudem odpovedať 2 týždne, som odcestovaná.”, “Ochorela som, ležím doma. Zanesiem to na poštu hneď ako budem zdravá.”
 6. Riešenie nečakanej situácie spočíva na vzájomnej dohode oboch strán.
 7. Ak predávajúca pošle tovar, ktorý nezodpovedá popisu v inzeráte, zaväzuje sa vrátiť platbu za tovar a niesť aj náklady poštovného (smerom ku kupujúcej i smerom k predávajúcej). Napr. tovar inej veľkosti, inej značky, atď. Odporúčaný postup je vrátiť peniaze a následne odoslať tovar späť. To platí aj v prípade, keď predávajúci vo svojich Podmienkach predaja uvádza, že tovar späť neberie. Pravidlá bazára sú záväzné pre všetkých a nadradené Podmienkam predaja.
 8. V prípade, že sa predávaná vec ukáže byť poškodená a pritom o poškodení predávajúca kupujúcu neinformovala v plnom rozsahu, predávajúca sa zaväzuje vrátiť platbu za tovar a niesť aj náklady poštovného (smerom ku kupujúcej i smerom k predávajúcej). Odporúčaný postup je vrátiť peniaze a následne odoslať tovar späť. To platí aj v prípade, keď predávajúci vo svojich Podmienkach predaja uvádza, že tovar späť neberie. Pravidlá bazára sú záväzné pre všetkých a nadradené Podmienkam predaja.

Blokácia bazára

 1. Inzerát sa môže aktualizovať každých 7 dní. Obchádzanie tejto aktualizácie - mazanie inzerátov a ich znovu zverejňovanie nie je povolené.
 2. Tvoj inzerát môže byť vymazaný, ak porušuje dobré mravy, platné právne predpisy alebo pravidlá stránky. Tvoj inzerát môže byť odstránený aj bez uvedenia dôvodu.
 3. Ak bol tvoj inzerát zmazaný, nezverejňuj ďalší taký istý.
 4. Tvoj inzerát môže byť preradený do správnej kategórie alebo upravený.
 5. Ak aj po upozornení (vymazanie, preradenie inzerátu a pod.) budeš naďalej zverejňovať inzeráty s rovnakou chybou, bude ti pozastavené obchodovanie v bazári.
 6. Pri opakovanom alebo hrubom porušovaní pravidiel bazára bude tvoj bazár zablokovaný.