Prečo 6 mesačnej dcérke vznikajú suché začervenané fľaky?

Zodpovedané
18. mar 2021

Dobrý deň,

6 mesačnej dcérke sa v 3 mesiacoch objavili suché svrbivé začervenané fľaky na predkolení, na čele a na lícach. Boli sme s tým aj u dermatologičky, kde sme dostali ichtiolovú masť, kortikoid a Fenistil kvapky a na premasťovanie kyselinu mliečnu alebo XeraCalm krém.

Pri kúpeli používame XeraCalm relipidačný olej a šampón z Biodermy. Po aplikácii kortikoidu fľaky zbeleli, v p. p. máme kúru opakovať.
Odvtedy sme to už opakovali asi dvakrát, ale zlepšenie je len krátkodobé, dokonca vznikli ešte nové fľaky na chrbáte a ručičke.

Čo to je a prečo to vzniká?

Ako tomu môžem zabrániť, alebo ten prejav aspoň zmierniť?

Hlavne to, že to svrbí a dieťa si to škriabe a neviem, či jej môžem dávať Fenistil kvapky dlhodobo.

Aký režim zvoliť na kúpanie?

Dcérka je plne dojčená, ja nejedávam petržlen, zeler, kapustu, citrusy, kakao, orechy, med, bobuľové ovocie a pod. A tiež nosí len bavlnené oblečenie.

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa zvolenej liečby predpokladám, že Vaša lekárka zhodnotila kožné prejavy u dcérky ako atopický ekzém.

Jeho liečba musí byť pravidelná komplexná- od pravidelnej starostlivosti o pokožku až po pravidelné sledovanie v kožnej ambulancii, pretože pod určitým vplyvom sa zápal na ložiskách môže opätovne objaviť.

Na kúpanie sú u atopikov vhodnejšie syndety, ktoré pokožku nevysúšajú (kúpite v lekárni - napr. Bioderma Atoderm sprchovací olej, LRP Lipikar Syndet), kúpeľ by nemal byť príliš teplý (teplota vody okolo 37 st.C) ani príliš dlhý, kožu osušiť jemným prikladaním bavlnenej plienky a do 3 min. premastiť krémom (napr. zarábaná kyselina mliečna, Dexeryl, Uriage Xémose).

Na lepšie pochopenie ekzému odporúčam knihu Atopici s úsmevom na líci, ktorá vyšla len nedávno (http://www.atopicisusmevemnalici.cz) prípadne webstránku www.pravdyoatopii.sk.

Prajem príjemný zvyšok dňa!

MUDr. Katarína Turčinová Lacková
@skinofkiddo