Ako si správne nastaviť životné poistenie?

Zodpovedané
27. sep 2023

Dobrý deň,

narodilo sa nám druhé dieťa a chceli by sme si urobiť rodinnú poistku. Dostali sme ponuku z Generali. Máme tam niekoľko pripoistení na rôzne sumy, ale veľmi sa v tom nevyznám. Nevieme, ktoré pripoistenia si zvoliť a ktoré sú zbytočné. Určite by som chcela poistiť deti na úrazy, seba a manžela na smrť a nejaké vážne choroby.

Čo by ste odporúčali vy?

Ďakujem

Dobrý deň,

za mňa by sa životné poistenie malo nastavovať jedine na veci, ktoré by ste si nevedeli vykryť sami, respektíve by výrazne ohrozili Vašu finančnú situáciu v prípade, ak by nastali. Preto by som sa sústredil hlavne na veľké riziká (veľký negatívny finančný dopad na osobné financie v domácnosti), ktorými sú smrť živiteľov rodiny, invalidita živiteľov rodiny, kritické ochorenie členov domácnosti, úrazy s trvalými následkami členov domácnosti a prípadne poistenie práceneschopnosti živiteľov rodiny, ak výška odplaty PN zo sociálky nebude postačovať na všetky mesačné výdavky.

Ostatné pripoistenia by som vynechal. Respektíve si ich uzavrel až v prípade, ak máte tie vyššie uvedené správne nastavené a stále Vám ostáva mesačný rozpočet na doplnkové pripoistenia.

Výška jednotlivých poistných súm na daných pripoisteniach záleží od toho, aké máte záväzky (zostatok dlhov, vek detí), aký máte disponibilný majetok (v nehnuteľnostiach, peňažný majetok a zostatok peňazí na 2. a 3. pilieri) a aké máte mesačné príjmy a výdavky. Podľa tohto sa poistenie nastavuje na mieru tak, aby ste mali v každom prípade dosť peňazí na pokrytie mesačných výdavkov a liečby.

Ak mi doplníte vyššie uvedené údaje do mailu, budem Vám vedieť odporučiť konkrétne krytie a zároveň prepočítať cenu za dané krytie v jednotlivých poisťovniach.

RELYON Team
finanční špecialisti v oblasti hypoték, poistenia a investícií
email: financna.poradna.relyon@gmail.com
mobil: 0905 189 025, 0917 294 220, 0944 214 816
web: www.reylon.sk