Je bezpečné vložiť 10 000 - 20 000 eur na sporiaci účet internetovej banky?

Zodpovedané
24. júl 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom internetových bánk. Väčšina z nás má čisto internetové banky.

Je bezpečné vložiť 10 000 - 20 000 eur na sporiaci účet internetovej banky?

Môže taká banka zo dňa na deň odísť z trhu, resp. skrachovať?

Ako sa potom dostanem k svojim peniazom?

Ďakujem

Dobrý deň,

pre dobrú odpoveď by bolo fajn vedieť o akú internetovú banku sa jedná. Treba dať pozor a vyberať z overených, resp. vierohodných, značiek. Osobne mám skúsenosť s mBank a Fio bankou (aj so službami ako brokera). Hlavne, aby sa jednalo skutočne o banku!

Ak sa jedná o vierohodnú inštitúciu s históriou a o banku podľa našej platnej legislatívy, ktorá funguje na Slovensku, tak je to pre Vás rovnako (ne)bezpečné ako v prípade bežných "kamenných" bánk.

Banka môže odísť z trhu. Avšak obvykle sa to rieši rôznymi fúziami (aktuálne sa na Slovensku rieši napr. OTP Banka). Jedná sa o veľmi zaujímavé inštitúcie, kde sa veľmi často nájde investor, ktorý klientov a služby pre nich preberie.

Tiež naša legislatíva garantuje do určitej výšky aj Vašu ochranu. Preverte si napr. či sú Vami zvažované účty chránené Fondom na ochranu vkladov.

Čoraz viac sa budeme v tejto dekáde stretávať s tým, že mnoho služieb budú aj dnešné "kamenné" banky poskytovať primárne online cez internet banking a elektronické aplikácie, resp. prostredníctvom aj rôznych externých partnerov či finančných poradcov.

Pekný deň.

Ing. Michal Ducký
web a blog: www.finporadna.sk
email: posta@finporadna.sk