Ako sa rátajú plodné dni?

Zodpovedané
22. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, so snúbencom sa pokúšame o bábo. Menštruáciu som mala naposledy od 1. do 7. októbra. A cyklus mám cca pravidelný tých 30, 31 dní.

Mohla by som otehotnieť teraz 23. októbra?

Netuším, či vtedy mám ešte plodné dni ale aj keby nie.

Je to možné?

A ak vás môžem poprosiť vysvetlili by ste mi aj ako sa počítajú plodné dni?

Ešte mám otázku: Ak som ovčie kiahne ešte nemala, je tam ozaj tak veľké riziko ak by som tie kiahne dostala v tehotenstve?

Tento víkend u nás boli známi a ich malý mal kiahne, no zatiaľ sa mi nejaví, že by som ich mohla mať aj ja.

Môžeme sa teda ďalej pokúšať o bábo ako doteraz?

Vopred ďakujem za vašu odpoveď.

Dobrý deň,

ovuláciu očakávajte medzi 14-19 dňom MC.
Prvý deň MC je prvý deň krvácania. Od toho dňa si odrátajte 14-19 deň. V tých dňoch sa intenzívne posnažte. 23.10. je už pomerne neskoro. Nehovorím ale, že je šanca nulová. Môže dôjsť k posunu ovulácie.

Čo sa týka ovčích kiahní, priebeh v dospelosti a o to viac v tehotnosti môže byť podstatne komplikovanejší ako v detstve. Najrizikovejším je prvý trimester, kedy sa vyvíjajú orgány plodu a tehotnosť sa môže skončiť potratom. Inkubačná doba ochorenia je 2-3 týždne. Preto by som doporučila jeden cyklus počkať.

Druhým komplikovaným obdobím je následne termín pôrodu. Ženy, ktoré ochorenie neprekonali, je vhodné pred plánovaním tehotnosti zaočkovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník