Ako zmierniť bolesť pri styku 14 mesiacov po plánovanom cisárskom?

Zodpovedané
8. aug 2021

Dobrý deň,

mala som bezproblémové tehotenstvo a pôrod plánovaným cisárskym kvôli polohe KP. Hojenie a aj všetko prebehlo v poriadku. Problém je, že odvtedy mám bolesti pri styku.

14 mesiacov po pôrode stále dojčím a ešte nemenštruujem.

Skúšali sme: lubrikanty, pomaly postupne, masáž prstom, estrogénové gély (odporučila moja gynekologička), bola som na fyzioterapii panvového dna. Bolesť je aj ndalej.

Miestami sa cítim ako keby som o niečo prišla.

Čo mi pomôže?

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

hladina pohlavných hormónov je pri dojčení nízka, preto Vám ešte neprišiel menzes a tiež tým môžu byť spôsobené Vaše ťažkosti pri styku.

Pokiaľ je dôvodom suchosť pošvy, skúste Gynoflor čapíky - okrem Laktobacilov obsahujú tiež estrogény, sú však na predpis. Eventuálne Cicatridina čapíky s obsahom kyseliny hyalurónovej - sú bez predpisu.

Potrebuje to však podľa môjho názoru iba čas.
Na zváženie je ešte konzultácia so sexuológom, eventuálne so psychológom.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník