Je protein ki67 100% ukazovateľ karcinómu, keď je vo vzorke zvýšený?

Zodpovedané
28. feb 2022

Dobrý deň,

robili mi konizáciu, vzorka sa natrhla a v niektorých miestach bola nehodnotiteľná. Ukázali sa tam signifikantné elevovaný ki67. V miestach, ktoré sa hodnotiť dali dysplázia nebola.

Aký je Váš názor?

Mám sa báť rakoviny?

Je protein ki67 nejakým 100% ukazovateľ karcinómu, keď je vo vzorke zvýšený?

Môže byť aj pri benígnych veciach?

Ďakujem

Dobrý deň,

ki67 proteín je významným markerom bunkovej proliferácie /bunkového delenia/. Býva významne zvýšený pri malignitách a frakcia Ki-67-pozitívnych buniek často koreluje s klinickým priebehom rakoviny.

Je ale potrebné nález hodnotiť komplexne. Vo Vašom prípade sú na mieste pravidelné kontroly.

V prípade ďalších otázok sa obrátťe na gynekológa-onkológa.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník