Je rýchle priberanie počas tehotenstva nebezpečné?

Zodpovedané
30. júl 2021

Dobrý deň,

momentálne som v 29. týždni. Na začiatku tehotenstva som vážila 61,5 kg a teraz mám 75 kg. Pani doktorka ma poslednú poradňu strašila, pretože som pribrala 5 kg za mesiac, že môžem ublížiť dieťaťu. Mám doma 16 mesačné dieťa a dá sa povedať, že jem pravidelne v malých množstvách, veľa zeleniny, ovocia, pijem veľa vody. Som stále v pohybe, keďže mám doma malé dieťa. No aj tak som znova za ďalší mesiac pribrala 5 kg. Mám strach ísť znova ku svojej pani doktorke, pretože viem, že ma opäť vyhreší za váhu a vystraší ako ohrozujem svoje dieťa.

Je to ozaj také vážne?

Keď sa najem, tak sa cítim hneď plná na dlhšiu dobu. Pri prvom tehotenstve som mohla zjesť aj slona a som za mesiac nepribrala toľko, čo teraz naberám na váhe.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

Vaša váha neovplyvňuje priamo vývoj plodu, dieťatko si zo stravy zoberie iba to čo potrebuje. Za normu a priemer sa považuje, keď žena celkovo počas tehotenstva priberie +-12 kg.

Nad 15 kg sa to už považuje za nadváhu - ide už iba o ukladanie tuku. Rizikom je, že Vám nadbytočné kilogramy zostanú aj po pôrode a vyvinie sa u Vás obezita. Komplikácie spojené s obezitou sú v tehotenstve rovnaké ako u netehotných /vysoký krvný tlak, cukrovka/. A Váš nepriaznivý zdravotný stav následne ovplyvňuje ďalší vývoj a zdravotný stav Vášho dieťatka a spôsob vedenia pôrodu.

V rámci tehotenstva ide tiež napríklad o sťažené ultrazvukové vyšetrenie plodu, pokiaľ je hrubá vrstva tuku uložená na bruchu. Pri cisárskom reze je pri morbídnej obezite operatíva sťažená a tiež je zhoršené hojenie operačnej rany.

Majte dostatok pohybu, v strave obmedzte sladké, nehladujte, ale ani sa neprejedajte.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník