Má zmysel pichať si v tehotenstve preventívne Clexane?

Zodpovedané
8. dec 2022

Dobrý deň,

momentálne som v 18. týždni tehotenstva, od začiatku som sledovaná na hematológii, len preventívne, kvôli dvom potratom (príčina nebol zistená). Krvný obraz mám od začiatku v poriadku, problémy so zrážanlivosťou som nikdy nemala. Hodnoty d-dimeru a fibrinogénu stúpli od začiatku tehotenstva len mierne, momentálne hodnoty sú d-dimer 0,53 mgFEU/L a fibrinogén 4,02 g/l. Lekárka mi navrhuje aj napriek dobrým výsledkom (podľa jej slov) nasadiť pre istotu Clexane 0,4 ml. Nie som s tým vôbec stotožnená ak na to nie je reálny dôvod. Na kontroly chodím každý mesiac.

Aký je Váš názor?

Vopred ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

podľa výsledkov nasadenie LMWH nie je nutné, avšak nepoznám celkový zdravotný stav a dôvod lekára, prečo Vám ho doporučil nasadiť.

Konzultujte preto indikáciu na hematológii.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník