Môže gynekológ urobiť ultrazvukové vyšetrenie na potvrdenie tehotenstva aj v 5. tt?

Zodpovedané
24. jan 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či mi gynekológ môže urobiť ultrazvukové vyšetrenie, či som tehotná, aj skôr (cca 5. týždeň tehotenstva)?

Vyšiel mi totiž pozitívny tehotenský test a pár dní pred tým som bola na vyšetrení s chrbticou kvôli bolestiam a pichli mi injekciu, ktorej názov si nepamätám, ale pýtali sa ma, či nie som náhodou tehotná, a keďže som o tom ešte nevedela, tak mi ju pichli a predpísali Dorsiflex, ktorý som užívala 2 dni. Bojím sa, či to nemalo vplyv na bábätko, ak som tehotná, preto by som chcela vyšetrenie ultrazvukom skôr.

Ďakujem.

Dobrý deň,

v 5gt. by mohol vidieť gynekológ vysokú sliznicu a prítomnosť gestačného vačku. Plod ešte pravdepodobne vidieť ani nebude.

Prezistite si názov toho lieku, Dorsiflex určite neužívajte a kontaktujte svojho gynekológa. Jednorázové podanie NSA (predpokladám, že bol podaný liek z tejto skupiny) by nemusel spôsobiť vážnejšie ťažkosti. Doporučujem absolvovať morfologický ultrazvuk u špecialistu v 20gt. tehotenstva.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník