Môžem po ET letieť lietadlom?

Zodpovedané
24. jan 2023

Dobrý deň, milá pani doktorka,

chcela by som sa opýtať - momentálne podstupujem liečbu na IVF, pichám Decapepthyl. Čaká ma stimulka a po OPU by chcela robiť pani doktorka ET, mal by byť niekedy v polke februára, v marci máme zaplatenú dovolenku.

Ak by sa ET podaril a ostala by som tehotná, môžem letieť alebo sa to neodporúča?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

všeobecne sa nedoporučuje letieť v prvom a treťom trimestri. V prvom trimestri pre hroziaci potrat a v treťom pre možnosť predčasného pôrodu. Samotný let však negatívne tehotenstvo neovplyvňuje. Ide skôr o to, že sa môže čokoľvek stať a Vy budete v zahraničí (tiež záleží od konkrétnej destinácie a úrovne zdravotnej starostlivosti).

Tehotenstvo po IVF je všeobecne považované za rizikové. Ženy v prvom trimestri častokrát užívajú hormonálnu substitučnú liečbu. Už samotné tehotenstvo zvyšuje riziko výskytu trombóz, ale aj všeobecne dlhodobé sedenie + hormóny v rámci prípravy a podpory gravidity toto riziko ešte zvyšujú. Pomerne často špinia, preto potrebujú kľudový režim. Samozrejme, každé tehotenstvo prebieha inak a reakcia je individuálna.

Zakázať Vám to nemôžem, ale ja sama by som letieť neodporúčala. A to aj z dôvodu, že ešte neviete ako bude samotné tehotenstvo prebiehať.

V prípade ďalších otázok ma neváhajte kontaktovať.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník