Nebolo by lepšie pri placenta praevia plánovať sekciu?

Zodpovedané
16. okt 2022

Dobrý deň,

končím 38 tt, od 2. trimestra mám placentu praevia partialis, teraz už chodím na poradne do pôrodnice. Na prvej mi určili, že je to až placenta centralis a dali mi výmenné lístky na predoperačné vyšetrenia, ktoré som si vybavila. Dnes na poradni mi lekár povedal, že ešte mám prísť na kontrolu o týždeň a až tak rozhodne že čo. Vraj mám placentu 1,8 cm od vnútornej bránky. Okrem toho som po IVF, mám trombofilickú mutáciu a myóm.

Myslíte, že postupuje v poriadku?

Nezanedbá niečo?

Nebolo by lepšie urobiť napr. v 39 tt plánovaný cisársky rez, ako čakať kedy sa rozbehne prirodzený pôrod a niečo riskovať?

Ďakujem.

Dobrý deň,

placenta centralis prekrýva celú vnútronú bránku a spontánny pôrod pri takom náleze možný nie je. Indikuje sa pôrod cisárskym rezom.

Pri placente partialis diagnostikovanej v druhom trimestri je vhodné počkať na 34-36 gt. tehotenstva, keďže sa placenta môže ešte rastom maternice vytiahnuť. V 38gt. by už mal byť verdikt jasný. Pri popisovanom náleze bude pôrod ukončený cisárskym rezom.

Myóm, trombofilná mutácia a ani samotné IVF nie sú indikáciou na cisársky rez.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník