Aké mám možnosti, keď 19 ročná dcéra žiada výživné?

Zodpovedané
20. okt 2021

Dobrý deň,

dcéra má 19 rokov a po určitých nezhodách sa rozhodla žiť u otca. Žije u neho cca 2 roky. Prestala so mnou komunikovať. Ja som ju stále kontaktovala, no nemala záujem.

Teraz mi prišiel papier zo súdu, v ktorom žiada výživné. Podľa všetkého ide na vysokú školu, o čom som taktiež nevedela, len som tušila, keďže so mnou nekomunikovala o škole. Nebol záujem.

Ja som nezamestnaná už niekoľko mesiacov, keďže mám určite zdravotné problémy. Mám za sebou operáciu a nemôžem sa z týchto dôvodov zamestnať kdekoľvek. Momentálne nemám zárobok a pomáha mi priateľ.

17 rokov som sa starala sama o dcéru, jej otec platil minimálne výživné. Prezentoval sa ako nezamestnaný. Počas strednej školy mala určité problémy, kde sa tiež o ňu nezaujímal. Ja som bola nútená dať výpoveď v práci a pomôcť jej s tým že som sa nemohla zamestnať kdekoľvek.

Ako mám postupovať a aké mám možnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyživovacia povinnosť k dieťaťu trvá až do okamihu, kedy je schopné sa samo živiť. Z praxe je to väčšinou okamih ukončenia štúdia. Nakoľko Vaša dcéra začala študovať na vysokej škole, Vaša vyživovacia povinnosť trvá. Vzhľadom k Vašej situácii je možné, že súd stanoví minimálne výživné, vyživovacej povinnosti Vás však nezbaví.

Je možné sa s dcérou dohodnúť mimosúdne, napr. prostredníctvom mediátora, ktorý dcéru osloví a dohodne či už spoločné stretnutie alebo oddelenú mediáciu (strany sa nestretnú). Prostredníctvom mediátora môžete dcére vysvetliť celú situáciu a pripomenúť jej starostlivosť o ňu. Záleží však na samotných dvoch stranách, či k dohode pristúpia v akom znení.

V prípade potreby ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk