Ako donútiť problémového syna, aby išiel na liečenie?

Zodpovedané
1. apr 2021

Dobrý večer,

máme závislého syna. I napriek tomu, že sme sa mu snažili pomôcť (tým aj nám) - od tých najdostupnejších možnosti, jeho závislosť sa stále prehlbuje. Dohováranie, ultimátum, zrušenie trvalého pobytu, liečenie v komunite, vyhodenie z domu, došlo to do štádia, že sme na neho zavolali políciu. Bol nepodmienečne odsúdený na 4 roky. Po znovu prehodnotení súdu (na žiadosť prokurátora) s podmienkou 18 mesiacov.

3 mesiace po prepustení fungoval, no znova je na zlej ceste. Nie je naším cieľom ho dostať do väzenia, ale dostať ho na liečenie, ktoré odmieta a nebolo mu ani nariadené.

Probačný dohľad akosi nefunguje (vzhľadom na situáciu Covid to rieši telefonicky). Posledným riešením je nahlásiť probačnému, že nedodržuje podmienky abstinencie).

Proste vôbec nefunguje ako plnohodnotný občan, syn, vnuk. Prestal pracovať, doma len spí, chodí po nociach.

Máme nejaké možnosti ako ho donútiť liečiť sa bez tlaku probačného a polície?

Nakoľko bývame v rodinnom dome s mojou matkou, manžel pracuje v týždni mimo domu, tak je problém zamedziť mu prístup do domu. A vyhodenie z domu sa nedá u nás aplikovať. V nestráženú chvíľu sa dostane do domu a dostať ho von sa dá len vtedy, ak sa vyhrážame políciou.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade musím konštatovať, že mediácia by nebola vhodné a pravdepodobne by bola neúspešná.

S mediáciou musia súhlasiť obe strany a keďže Váš syn nerešpektuje rozhodnutie súdu, obávam sa, že nebude rešpektovať ani mediátora. Skúsiť to však samozrejme môžete.

V tomto prípade si viem predstaviť koncipovanú dohodu tak, že sa určia podmienky "fungovania" syna a domácnosti, jeho povinnosti. Samozrejme len v prípade, že by s nimi súhlasil.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk