Ako mi pomôže mediátor pri rozvode?

Zodpovedané
21. máj 2019

Dobrý deň,

manžel podal žiadosť o rozvod. Hľadám si rozvodového advokáta, ale známa mi odporúča mediátora. Na rozvode sa bude riešiť aj náš syn.

Ako ma môže mediátor zastúpiť a ako mi môže pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je vo veci už podaný návrh na súd, kde sa bude riešiť rozvod a predpokladám, aj výživné a starostlivosť o Vášho spoločného syna, určite Vám odporúčam nájsť si advokáta.

Úlohu advokáta nemôže žiadny mediátor suplovať. Advokát posúdi Váš prípad, vysvetlí Vám aké máte práva a povinnosti, bude Vás zastupovať na súdnom konaní. Doslova bude za Vás bojovať – to je úlohou advokáta.

Naproti tomu mediátor má podstatné miesto najmä pri rozvodových konaniach. Mediátor nezastupuje jednu alebo druhú stranu. Základnou úlohou mediátora je vytvoriť vhodné podmienky na komunikáciu a zmierlivé riešenie. Všetci dobre vieme, že väčšina sporov vzniká zo zlej komunikácie alebo v dôsledku negatívnych emócií. Vytvorenie vhodných podmienok na komunikáciu a dobrá práca s emóciami sú vysoko efektívne metódy v rámci riešenia sporov.

Keďže v rozvodových prípadoch sú spravidla maloleté deti, malo by byť záujmom všetkých nebojovať, ale spolupracovať pri nastavení budúceho vzťahu. Pravdou zostáva, že rozvodom sa vzťah s bývalým partnerom nekončí, ale zostávajú partnermi v rodičovstve. A je vhodné nastaviť si tento vzťah a komunikáciu už na začiatku, tzn. pri rozvode.

Úloha mediátora býva často zamieňaná s úlohou advokáta, keďže medzi týmito dvoma profesiami panuje určitá rivalita, a častokrát obaja tvrdia, že pokryjú obe činnosti. Advokáti nedôverujú mediátorom, keďže každý jeden úspešný mediačný prípad ohrozuje prácu dvom advokátom. A na druhej strane mediátori často prichádzajú o svojich klientov, pokiaľ advokáti vedú svojich klientov do „boja“. Od advokáta sa prirodzene takáto bojovnosť aj očakáva a je na zodpovednosti toho, kto sa dáva zastupovať, akú cestu si zvolí.

Osobne odporúčam rozvádzajúcim sa párom nájsť si rozumného advokáta a rozumného mediátora. Advokáta, ktorý jasne a zrozumiteľne zhodnotí prípad a možnosti a nevedie svojho klienta silou mocou do boja. A mediátora, ktorý nevylučuje účasť advokátov na mediačnom konaní a nesnaží sa suplovať úlohu advokátov v rozvodovom konaní.

Stretol som sa s mnohými dobrými advokátmi, ktorí skutočne maximalizovali snahu doviesť svojho klienta k dohode. Aj s vedomím, že uzatvorením dohody sa pripravia o ďalšie možné príjmy z prípadných súdnych konaní. Za takéto spolupráce som nesmierne vďačný.

Prajem Vám pekný deň,
JUDr. Martin Biskupič
mediátor

Mediačná kancelária
Bajkalská 22, Bratislava
tel: +421 908 112 799
mail: mediator@martinbiskupic.sk
www.martinbiskupic.sk