Čakáme na súd ohľadom zverenia deti. Musím dávať deti bývalému partnerovi?

Zodpovedané
6. máj 2020

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom stretávania sa deti s otcom. S bývalým priateľom momentálne čakáme na súd ohľadom zverenia detí. Bývalý sa mi vyhráža, že ak mu nedám deti, tak príde aj s políciou.

Ja mám strach o zdravie detí aj mňa, keďže sa stretáva s veľa ľuďmi a tvrdí, že žiadny vírus nie je a že on je zdravý. Predtým si deti brával kedy chcel, nikdy som mu v tom nebránila. Ale teraz je to iná situácia.

Musím mu deti dať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nepíšete, či máte deti zverené do svojej osobnej starostlivosti, alebo súd o zverenie ešte prebieha.

V prípade, že deti zverené do osobnej starostlivosti ešte nemáte, otec má tie isté práva a povinnosti ako matka. Nezabúdajte, že obaja rodiča majú právo na výchovu detí a to i počas núdzového stavu.

Krízový stav je nepríjemný pre obe strany, ale práve to je priestor, aby rodičia utíšili svoje rozpory a mysleli na pocity detí, pre ktoré tento stav nie je taktiež ideálny.

Opatrenie vydané vládou neobmedzuje rodiča v tom, aby si svoje deti vyzdvihol a následne odovzdal naspäť matke. Obavy z nákazy sú prirodzené, avšak na druhej strane zmena prostredia detí u ich otca Vám môže poskytnúť voľný čas a deti viac zabaví.

Skúste sa s otcom detí dohodnúť napr. na mieste, kde sa budú deti počas jeho pobytu zdržiavať prípadne dohodnúť inú formu stretávania (skype).

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk