Idem na maturitu a otec si chce znížiť výživné. Ako mám postupovať?

Zodpovedané
14. aug 2019

Dobrý deň,

v júni som ukončila trojročný odbor na strednej škole a prihlásila som sa na maturitu. Otec sa mi vyhrážal stále znížením alimentov z 200 eur na 80. Keď som povedala, že to je málo, ale že som ochotná znížiť na 180 eur, tak mi položil telefón a povedal, že sa vidíme na súde. Dnes mi prišlo predvolanie. V návrhu popísal úplne klamstvá o majetku a jeho situácii. Viem to dokázať.

Môžem tieto klamstvá napadnúť na súde?

Je na dôchodku a jeho dôchodok je 700 eur. Nemá žiadne pôžičky, hypotéky a ani nič podobné.

Pre mňa je 80 eur veľmi málo. V škole platím 30 eur stravu, plus oblečenie, nájom.

Ako mám postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že máte stále status študenta, otec na Vás musí platiť výživné.

Zníženie výživného súd prizná len vtedy, ak sa jeho možnosti a schopnosti zmenili do takej miery, že túto zmenu odôvodňujú.
V praxi je to napr. strata zamestnania, zníženie príjmu, krach podnikania, vážne ochorenia, úrazu. Samozrejme, že svoje tvrdenia musí Váš otec doložiť dôkazmi. Takýmito dôkazmi je napr. výpoveď z pracovného pomeru, lekárske potvrdenie, rozhodnutí o dôchodku.

Klamstvá na súde samozrejme napadnúť môžete, dokonca sa to od Vás očakáva. Svoje tvrdenie ale musíte taktiež doložiť dôkazmi (ak s nimi disponujete).

V rámci mediácie ohľadom výživného na plnoleté dieťa je možné dospieť k dohode práve s argumentáciou, prečo Vám výživné nepostačuje na úhradu Vašich nákladov a Vášmu otcovi v kľude za prítomnosti mediátora vysvetliť tieto skutočnosti.

Veľký problém často z praxe zohráva komunikácia medzi dospelým dieťaťom a rodičom, ktorý sa cíti len ako "peňaženka". Nesmiete však zabúdať, že vyživovaciu povinnosť majú obaja rodičia.

Skúste osloviť Vami vybraného mediátora, ktorý Vám s daným problémom pomôže a osloví Vášho otca na mimosúdne riešenie.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk