Keď neurčím bývalého partnera za otca dieťaťa, bude mať právo súdiť sa so mnou o styk s dieťaťom?

Zodpovedané
9. sep 2021

Dobrý deň,

s bývalým priateľom čakáme dieťa, ktoré sa má narodiť v decembri. Sme rozídení a ja si neprajem, aby mal styk s dieťaťom.

Keď ho neurčím ako otca dieťaťa, bude mať nárok sa obrátiť s tým na súd?

Môže si otec brávať novorodenca?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa má právo poznať oboch rodičov a taktiež má právo na výchovu od oboch rodičov. To, že Vy si styk neprajete neznamená, že mu styk neurčí súd.

Ak s otcom súhlasne jeho otcovstvo nevyhlásite, v rodnom liste zapísaný nebude, ale má samozrejme právo podať na súd návrh na určenie otcovstva. Následne súd ustanoví znalca z odboru genetiky, ktorý následne určí, či domnelý otec je i biologickým otcom. Ak áno, súd určí styk s dieťaťom a stanoví pre otca vyživovaciu povinnosť k dieťaťu. V prípade novorodencov je to iba pár hodín, niekedy v prítomnosti matky. Postupom času sa styk otca s dieťaťom predlžuje.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk