Má nárok na finančné vyrovnanie po rozvode druhý z manželov, keď počas manželstva spolusplácal hypotéku?

Zodpovedané
12. nov 2020

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom finančného vyrovnania.

Má nárok na finančné vyrovnanie po rozvode druhý z manželov, keď počas manželstva spolusplácal hypotéku?

Byt patril prvému, ktorý ho nadobudol pred manželstvom. Obaja v tom byte bývali.

Je to súčasť aj BSM?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

predpokladám, že aj hypotéka bola nadobudnutá pred manželstvom a to len jedným z manželov. Nakoľko sa splátky hypotéky splácali zo spoločného majetku a teda boli poukazované na výlučný majetok jedného z manželov, druhý z manželov má nárok na 1/2 uhradených splátok.

V tomto prípade doporučujem uzatvoriť dohodu o vyporiadaní BSM, nakoľko celá vec by sa mohla navýšiť o súdne poplatky.

V prípade potreby a záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk