Môže otec žiadať o zníženie výživného na deti, keď ich matka hucká proti nemu?

Zodpovedané
28. júl 2021

Dobrý deň,

manžel je rozvedený a z predošlého manželstva ma 2 deti (15 a 11 ročné). Na deti platí výživné v sume 250 eur, ktoré si stanovil sám. Deti sú zverené matke, tak sa dohodli.

Posledný rok však deti nechcú k otcovi chodiť, matka ich neustále hucká proti nám. Citovo vydierajú deti otca, že im otec nič nekupuje, všetko majú vraj od ich mamy. A od kedy sa nám narodila spoločná dcéra je to ešte horšie.

Je možné požiadať o zníženie výživného kvôli správaniu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko uvádzate, že je manžel rozvedený a z predošlého manželstva má 2 deti predpokladám, že výživné bolo určené súdom vo výške 250 eur priamo v rozsudku o rozvode. Teda si ho manžel neurčil len tak sám.

Nakoľko sa zmenili osobné pomery otcovi a pribudla mu ďalšia vyživovacia povinnosť, je možné podať na príslušný súd návrh na zníženie výživného z tohto dôvodu. Zníženie kvôli správaniu nie je možné.

V tejto veci by som Vám však odporúčala sa s matkou dohodnúť a spísať dohodu. V prípade sporov o zníženie výživného je z praxe dosť nápomocný mediátor. Strany sporu (rodičia) spolu nevedia komunikovať, alebo komunikovať nechcú, a tak je možné viesť aj tzv. oddelenú mediáciu. Strany sporu sa teda vôbec spolu nestretnú. Je to však výnimočné riešenie mediácie.

V prípade, že by ste dohodu s matkou prostredníctvom mediátora uzavrel, túto dohodu je potrebné dať na schválenie súdom. Vyhnete sa tým zdĺhavému súdnemu konaniu plného stresov.

V prípade záujmu ma kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk