Môžem požiadať o zvýšenie výživného 6 mesiacov po rozvode?

Zodpovedané
27. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom výživného.

Bývalý partner mi sľúbil, že bude dcéram prispievať okrem výživného ešte aj polovicou na ďalšie nevyhnutné veci. Len na to akosi zabudol. Do spisu sa tento jeho sľub nedostal. Pracuje na skrátený pracovný úväzok. Za ďalšie odpracované hodiny dostáva peniaze do ruky. Dievčatá majú 13 a 14 rokov, venujú sa športu. Zmenili sme po rozvode bývanie.

Platí pravidlo, že prispieva matka a aj otec rovnako?

Môžem požiadať o zvýšenie výživného 6 mesiacov po rozvode?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vo Vašom prípade by bolo vhodné celú situáciu prekonzultovať s manželom pred mediátorom a prípadnú výslednú dohodu spísať vo forme mediačnej dohody.

Takáto dohoda by mala obsahovať presné pravidlá a špecifikácie, ako sú napr. čo sa rozumie pod nevyhnutné veci, o akú sumu sa musí jednať, aby išlo o nevyhnutné veci, systém preplatenia týchto nákladov, atď.

Pravidlo, že prispieva matka aj otec rovnako neplatí. Podľa zákona o rodine: Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.

O zvýšenie výživného žiadať samozrejme môžete, avšak nemusíte byť úspešná. Pravdepodobne nebude splnená požiadavka podstatnej zmeny pomerov.

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk