Počas koronavírusu odmietam dávať deti bývalému manželovi. Mám na to právo?

Zodpovedané
7. apr 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej situácie. Po rozvode mi boli deti zverené do starostlivosti a styk s deťmi je upravený dohodou. Bývalý manžel je kamionista a momentálne je po 14. dňovej karanténe. Testy mu robené neboli.

Chcel si prísť pre deti, ale povedala som, že s tým nesúhlasím, lebo sa bojím koronavírusu. Ja sa s deťmi celý čas zdržiavam u priateľa, kde deti chodia von maximálne na dvor a s nikým sa nestretávajú. Máme v širšej rodine ľudí s oslabenou imunitou a nechceme ich ohrozovať. Nesúhlasím, aby v momentálnej situácii ani moje deti niekam chodili. Píše mi smsky, že mu odopieram styk s deťmi, že si po nich príde s policajtmi.

Som v tejto situácii v práve?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš názor a ochrana detí je pochopiteľná, avšak nesmiete zabúdať na to, že právo na starostlivosť je základným ústavným právom nielen rodiča ale aj dieťaťa.

V prípade, že otcovi deti nedáte, riskujete marenie súdneho rozhodnutia, alebo návrh na vydanie predbežného opatrenia, ktorým súd stanoví otcovi styk s deťmi. Nezabúdajte, že obaja rodiča majú právo na výchovu detí a to i počas núdzového stavu.

Krízový stav je nepríjemný pre obe strany, ale práve to je priestor, aby rodičia utíšili svoje rozpory a mysleli na pocity detí, pre ktoré tento stav nie je taktiež ideálny.

Opatrenie vydané vládou neobmedzuje rodiča v tom, aby si svoje deti vyzdvihol a následne odovzdal naspäť matke. Obavy z nákazy sú prirodzené, avšak na druhej strane zmena prostredia detí u ich otca Vám môže poskytnúť voľný čas a deti viac zabaví.

Skúste sa s otcom detí dohodnúť napr. na mieste, kde sa budú deti počas jeho pobytu zdržiavať prípadne dohodnúť inú formu stretávania (skype).

JUDr. Renáta Smetana, mediátor
Mediačná kancelária JUDr. Renáta Králiková
Kniežaťa Pribinu 14, 911 01 Trenčín
www.mediacnakancelaria.sk