7 týždňová dcéra sa neotáča za zvukom a nesleduje očkami. Je to v poriadku?

Zodpovedané
26. feb 2020

Dobrý deň,

dcérka mala včera 7 týždňov a pekne priberá. Dvíha hlavičku, ale vôbec sa neotáča za zvukom. Očkami nič nesleduje.

Je to v poriadku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ohľadom otáčania sa za zvukom, tak detičky v tomto veku sa za zvukom už cielene začínajú otáčať.

Už novorodenec reaguje na silný zvuk, napr. tlesknutie pri ušku - novorodenec žmurkne.

Už vo veku 3 dní dieťa diferencuje hlas matky od hlasu iných žien.

Koncom 1. mesiaca života možno pozorovať, že ak zaznie silnejší zvuk, tak a napríklad prestane hýbať alebo spomalí pohyby, resp.sa rozplače.

V 2. a 3. mesiaci otáča dojča hlavu za zvukom a v 3. mesiaci samo vydáva nediferencované zvuky.

Ak máte pocit, že v tejto oblasti dieťa zaostáva, je potrebné informovať o tom obvodného pediatra, ktorý vás zašle na špecializovanú ORL ambulanciu.

Druhá odpoveď ohľadom sledovania: V podstate veľmi podobné. V tomto veku, dieťa už sleduje, takže ak Vaše dieťatko nesleduje, nevie fixovať pohľad, tak konzultujte OL.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas