8,5-mesačná dcéra si dáva ruku do pästi a búcha ňou buď o moju ruku alebo o zem. Je to znak autizmu?

Zodpovedané
20. jún 2022

Dobrý deň,

mám 8,5-mesačnú dcéru a skoro vždy si ruku zloží do pästi a búcha ňou buď o moju ruku, o zem alebo o zrkadlo.

Je to znak autizmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

izolovane sa nedá nič takéto povedať. Deti to v tomto veku robia ako prejav motoriky. Pokiaľ by vo vývine boli iné podozrivé veci (chýbanie očného kontaktu, nereagovanie na meno, neskôr neukazovanie prstom, po roku bez nejakého rečového prejavu, stereotypné zvláštne hranie), tak by sa o autizme mohlo uvažovať.

Izolovane však búchanie o zem či ručku by som skôr hodnotila ako klasický prejav dieťaťa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas