Aké je riziko toxoplazmózy z pieskoviska?

Zodpovedané
11. máj 2020

Dobrý deň,

bývame na dedine a máme na dvore pieskovisko. Hoci ho na noc prikrývame, niekedy sa stane, že zabudneme. A raz sme v ňom našli výkal, asi mačací. Mačky máme my a aj susedia. Výkal sme odstránili.

Nemali sme vymeniť aj celý piesok?

Nemohli sa deti takto nakaziť toxoplazmózou?

I napriek tomu, že výkal nechytali?

Netreba ich dať vyšetriť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak máte domáce pieskovisko, nezabúdajte na prikrývanie, tak minimalizujete možnosť nákazy. Ak ho prikrývať zabudnete a chorá mačička sa Vám doň vykaká. Je riziko prenosu cez špinavé ruky, alebo zjedenia piesku možné.

Ak výkal nechytali, nemalo by dojsť k nákaze. Vyšetrenie je možné - krvné vyšetrenie protilátok.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas