Ake sú reáne známky autizmu?

Zodpovedané
31. mar 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom autizmu.

Aké sú reálne známky autizmu?

Kedy je možné začať badať autizmus?

Čo je smerodajné?

Je nehľadanie kontaktu s matkou znakom autizmu?

Odmieta dieťa matku a netúli sa?

Ako to je s reakciami na predmety?

Ďakujem

Dobrý deň,

autizmus sa najčastejšie diagnostikuje až po 2 roku. Známky sa však prejavujú oveľa skôr, spätne niektorí rodičia vyhodnocujú stratu očného kontaktu už od raného detstva. Základné príznaky sú rozdelené do 3 kategórii - stereotypná hra, problémy s komunikáciou a sociálnou interakciou.

Niektoré neurotypické deti sú menej kontaktné ako iné, takže samotné iba netúlenie sa, či "nemamovanie sa" nemusí znamenať nič. Avšak je to jeden z aspektov - sociálna interakcia, ktorý o autizme môže napovedať.

Diagnstický formulár pri podozrení je možné vyplniť od 18. mesiaca: https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas