Aké sú to pupáčiky na synovom tele?

Zodpovedané
29. apr 2019

Dobrý deň,

štvormesačnému synovi sa na tele objavil veľmi malý pupáčik a okolo neho je začevenané. Keby nemá červený fľak na tele, tak si pupáčik ani nevšimnem. Toto sa objavuje kde tu po tele a potom to zmizne. Trvá to už druhý týždeň. Teraz má na nôžke pri chodidle tri malé pupáčiky vedľa seba.

Keď mu po tom prechádzam prstom, nevyzerá to tak, že ho to bolelo alebo svrbelo. Kúpam ho len v čistej vode.

Čo to môže byť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

môže to byť migrujúca urtika - žihľavka. Pre ňu ale nie sú typické pupáčiky, skôr prominujúce akoby poprhlené začervenané miesta, ktoré sa prejavia a zmiznú. Znova sa prejavia na inej časti tela, zmiznú. A znova a znova. Môže ich vyprovokovať teplo - takže kúpanie.

Príčin prečo vzniká je veľa a často na presnú príčinu ani neprídeme. Medzi najčastejšie príčiny, na ktoré prídeme patria akútne virózy (CMV, EBV, ale aj iné), parazitárne ochorenia (škrkavka detská), infekcia H. pylori. použitie nových prostriedkov (aviváž, mydlo, krém, parfém), požitie niečoho nového v strave..

Najjednoduchšie je ísť navštíviť detskú lekárku, ktorá sa na synčekovu kožu pozrie a povie Vám či ide o urtiku alebo niečo iné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas