Ako dám deťom do poriadku črevá po rotavíruse?

Zodpovedané
22. dec 2019

Dobrý deň,

pred tromi týždňami som mali doma rotavírus. 6 ročná dcérka mala najhorší priebeh. Silno vracala až tri dni, mala vysoké horúčky, potom hnačky a kŕče v brušku a aj kašeľ.

Na šiesty deň jej bolesti ustúpili. Miernejšie hnačky mala ešte asi týždeň. Potom sa jej stolica upravila. Asi týždeň bolo všetko v poriadku a postupne nabiehala na normálnu stravu. O pár dní sa jej však vrátili silné hnačky. Nasadili sme Smectu a do dvoch dní bolo všetko v poriadku.

Dcérka má diétnejšiu stravu a skúsili sme bezlaktózové maslo. Hnačky sa jej znovu vrátili a aj kŕče v brušku.

Štvorročný syn má podobné problémy. Je dlhodobo na bezmliečnej strave a aj tak má redšiu stolicu aj štyrikrát za deň. Denne mu dávam kvalitné probiotiká, vitamín D a C.

Ako dám deťom do poriadku črevá?

Ako dlho sú črevné problémy ešte následkom črevnej virózy a kedy to mám riešiť ďalším vyšetrením?

Za odpoveď ďakujem

DObrý deň,

niekedy sa stav opakuje aj tak ako to je vo Vašom prípade. Je potrebné dlhšie potiahnuť bezlaktózovú stravu - aspoň 3týždne, aby sme predišli opakovaným atakom riedkych stolíc. Probiotiká samozrejme dávajte taktiež.

Bolesti bruška môžu trvať aj mesiac-dva, nakoľko môžu byť zväčšené uzliny v brušku, avšak to sa nedá ničí ovplyvniť, iba nastvením správnej bezlaktózovej stravy a treba čas na regeneráciu zažívacieho traktu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas