Ako liečiť hemoroid u 6 mesačného syna?

Zodpovedané
26. nov 2020

Dobrý deň,

pred nejakým časom som si všimla vykláňajúci sa uzlík z konečníka pri tlačení na stolicu. Syn má 6 mesiacov. Krátko po narodení začal mávať napenené stolice hustejšej konzistencie. Preto som mu v tom čase začala pomáhať vykakať sa dvíhaním nožičiek a napnutím kože okolo konečníka. 2x mal bratý výter s negatívnym výsledkom.

Teraz napenenie stále trvá, je však také bublinkaté. Má tiež aj riedku praženicovitú stolicu a tiež aj podľa príkrmu.

Teda pravdepodobne za tu vykláňajúcu žilu môžem ja. Chcela som si pomôcť nech je rýchlo kľudný, nech ho nič nebolí a môže rýchlo ďalej napr. spať.

Inak drobec je pokojné dieťa, prospieva, naposledy na poradni mal 7 800 g.

Keď bol menší, tak materské mlieko pil dosť dychtivo. Rýchlo sa najedol a už nechcel. Taktiež sa často odťahoval. Teraz nám to kojenie tiež netrvá nejako extra dlho, ale už je kľudnejší.

Dá sa s tým hemoroidom u takého malého dieťaťa niečo robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

keďže synček pekne prospieva nebude spenená stolica ničím patologickým. Pproste má takú stolicu.

Čo sa hemeroidu týka - určite ste nemohli vy kontaktom s konečníkom a dvíhaním nožičiek prispieť k jeho vytvoreniu. Naopak masírovanie sa odporúča aj už pri vytvorenom hemeroide.

Hemeroidy u tak malých detí (až do 15 rokov) sú veľmi zriedkavé. Ak nie sú symptomatické (teda nekrváca z neho po kakaní), nevyžadujú špeciálnu liečbu.

Ak sú však symptomatické (svrbenie, pálenie - u starších, krvácanie teraz) doporučuje sa konzervatívna liečba masťami a čípkami s anestetickou a adstringentnou zložkou. U detí masť Faktu.

Ak bude hemeroid pretrvávať aj neskor, netreba zabúdať, že vhodné sú režimové opatrenia - pohyb, po stolici sprcha namiesto používania toaletného papiera, zamedziť zbytočnému vysedávaniu na záchode a nočník a naopak realizovať masáže konečníka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas