Ako liečiť suchý dráždivý záchvatovitý kašeľ?

Zodpovedané
26. okt 2021

Dobrý deň,

syn má 5 rokov, dcéra 4. Obaja začali naraz kašľať suchým, dráždivým kašľom, sú bez teploty, bez sopľov. Po týždňovej domácej liečbe sa to dcére zmenilo na vlhkejší kašeľ, ale nie úplne produktívny, synovi však nie. Stále kašle sucho a dráždivo. Dnes sme boli u doktorky, pri počúvaní dcéry povedala, že to ešte nie je zápal, ale ostrejšie dýchanie na oboch stranách. Syn má dýchanie lepšie, ale má v hrdle zapálené.

Máme antibiotiká Klacid pre oboch a ešte majú brať k tomu cez deň Solmucol a syn na noc Stoptussin.
Dcérinmu priebehu ochorenia zatiaľ celkom rozumiem.

Trápi ma však synov kašeľ. Ešte nikdy nekašľal tak dusivo a dráždivo. Aj v noci má záchvaty, tak dva-tri krát, aj keď sa na to celkom neprebudí. Zdalo sa mi to už lepšie, keď som mu vysadila domáce lieky na zvlhčenie kašľa, ale dnes sme začali opäť brať ten Solmucol a po zaspinkaní mal zasa taký dusivý záchvat.

Môžem kombinovať Solmucol so Stoptussinom na noc?

Nikdy som zatiaľ kašeľ deťom netlmila, ale je pravda, že zatiaľ mali vždy po pár dňoch len vlhký kašeľ.

Je možné, že nemá žiadne hlieny a Solmucol ako aj vlhko na vykašliavanie ho len dráždi na kašeľ?

Alebo je možné, že ten hlien niekde má, len sa mu ani po týždni neuvoľnil a mám to ešte tým Solmucolom skúšať?

Pani doktorka ho nepočula zakašľať, len som povedala, že kašle sucho. Tak neviem, či mu to nevysadiť a dávať len napr. Calcium a Stoptussin k tým antibiotikám. Má naozaj suchý a dráždivý kašeľ, záchvatovitý, už týždeň a nejde to k vlhkému kašľu. Vyzerá ten kašeľ tak, ako keď mu niečo zabehne a sa rozkašle ale znie to ešte k tomu tak viac duto.

3. otázka: Bojím sa, či synovi nezačala astma. Má nábeh na alergiu, ale zatiaľ sa to prejavovalo len chronicky upchatým noštekom hore, bez tečúceho sopľa a choroby a kedysi aj tým, že keď napr. behal vonku do kopca, tak potom sa rozkašľal, ale to už ustúpilo.

Môže byť dlhšie trvajúci suchý dráždivý dusivý záchvatový kašeľ aj prejavom iného ochorenia, napríklad z toho zapáleného hrdla a dráždenia mukolytikami, alebo je to už príznak astmy?

Zatiaľ nemal niečo také, žeby sa nevedel nadýchnuť, len raz mi povedal, že nemôže sa dobre nadýchnuť, keď tak kašle. Ale to je asi normálne pri každom kašli, zasa nelapal po dychu.

Ďakujem

Dobrý deň,

sú aj patogény, ktoré spôsobujú suchý kašeľ. Úplne rozumiem ordinácii cez deň niečo na vykašliavanie a v noci to utlmiť, ak je však stále kašeľ suchý, dráždivý, bez hlienovej zložky, tak by som ho nateraz iba tlmila 3x denne Stoptusinom podľa váhy synčeka.

Ak by sme rozmýšľali nad astmou kašeľ by musel byť chronický - trvať minimálne 6 týždňov.

Lapanie po dychu po záchvate kašľa je normálne, niekedy sa detičky aj povracajú. Je to nepríjemné, ale dúfam, že liečba zaberie a bude synčekovi aj dcérke zasa lepšie. Neviem či máte doma inhalátor ale skúsila by som oboch aj inhalovať Vincentkou 3x denne po 1 min.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas