Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako liečiť svrbenie konečníka u 13 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
12. okt 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom problému môjho 13 ročného syna, ktorý má už dlhšiu dobu svrbenie konečníka.

V marci bol preliečený Vermoxomj, ale parazity podľa všetkého nemal. V máji prekonal operáciu prasknutého slepého čreva a mal dosť komplikovaný pooperačný priebeh.

Lekári nás upozorňovali na niekoľkomesačnú rekonvalenscenciu čreva. Asi 3 mesiace po operácii užíval aj probiotiká, pretože mal po operácii 3 silné antibiotiká. Dávali sme Sudocrem a Bepanten, ale nepomohlo.

On sa zvykne vždy po stolici umývať, tak sme si mysleli, či to nie je prehnaná hygiena a nemá vysušenú pokožku z mydla, preto začal používať iba vlažnú vodu bez mydla a šampónu.

Je alergik, tak celú peľovú sezónu užíval Zenaro. To som mu vysadila v septembri, na čo sa problémy so svrbením o niečo zvýraznili. Už sa na svrbenie budil aj v noci, resp. nadránom.

Navštívili sme lekárku a tá mu urobila výter, odber krvi, vzorku stolice. Všetky výsledky mal negatívne (parazity, helicobacter, okultné krvácanie, toxoplazma). Predpísala mu ešte Zentel na parazity. Máme ho dávať preventívne. Zobral 4 dni po 1 tablete a o mesiac ešte bude 1 tableta. 7 dni sme natierali konečník Imacortom. Táto mastička mu údajne pomáhala zmierniť svrbenie.

Vraj po užití Zentelu a natieraním Imacortu a tiež 1 tabletke Dithiadenu večer cca 3 dni tvrdil, že je to neporovnateľne lepšie so svrbením ako to bolo predtým. Prespal celú noc a nebudil sa.

Nevieme presne, že čo zabralo, keďže výsledky na parazity boli negatívne. Po natieraní Imacortom svrbenie už nebolo také intenzívne. Možno pomohol aj Dithiaden, keďže je to antihistaminikum. Nechcem ho zbytočne pchať liekmi a stále niečim natierať konečník.

Nemôže mať nejakú alergiu?

Nosí len bavlnené spodné prádlo, ktoré zvyknem prežehliť kvôli dezinfekcii.

Niekedy sa sťažuje na bolesť brucha. Tieto stavy začal mávať po operácii slepého čreva. Brali sme to tak, že čreva sa musia dostať do normálu a že bolesť brucha, nadúvanie a podobne je ešte asi normálne), ako nutkanie na stolicu. Keď sa vyprázdni, tak bolesť ustúpi. Počas vyprázdňovania sa niekedy sťažuje na pálenie a po vyprázdnení na spomínané svrbenie.

Nesvrbí ho to non-stop, ale v priebehu dňa ho párkrát zasvrbí. Teraz užíva aj probiotiká. Pred operáciou nemal žiadne problémy. Nemal žiadne bolesti brucha, žiadne nadúvanie a mohol zjesť hocičo. Svrbenie bolo ale aj pred operáciou, to bol preliečený Vermoxom. Svrbenie vtedy nebolo až také intenzívne.

Aký je Váš názor a aké sú Vaše odporúčania?

O aký problém ide?

Ďakujem

Dobrý deň

zo stolice a výteru sa nemusí vždy parazit potvrdiť a preliečenie sa dá - pomôže ak sú to parazity.

Vo Vašom prípade to nie je jednoznačné, z toho ako opisujete aj svrbenie po stolici atď, mi to príde na 1. štádium hemeroidov, ktoré síce nie je u detí také bežné. Z toho ako to opisujete, aj to že mal operované slepé črevo (väčšinou sa zapáli kvôli problémom s vyprázdnením) mi na to sedí. Dithiaden je síce antihistaminikum, ale pôsobí upokojujúco, preto asi svrbenie je menšie.

V tomto prípade nech pani doktorka vyšetrí konečník, resp. sa opýtajte synčeka, či ho pri stolici aj bolí, či občas nekrváca - to spolu so svrbením by svedčalo pre 1.štádium hemeroidov. Liečba nie je žiadna, iba mastenie a nácvik defekácie stolice - pridať do stravy vlákninu (naprííklad kúpiť Psyllium), zvýšiť pitný režim.

+ mastenie prírodnými masťami (alebo napr kalciovkou) nič nepokazí - Imacort dlhodobo neodporúčam, umývanie sa vodou po stolici je výborné (stačí bez mydla), probiotiká dlhodobo tiež, aj prežehlovanie spodného prádla.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas