Ako liečiť vyčnievajúci pupok u 2,5 ročného syna?

Zodpovedané
13. máj 2022

Dobrý deň,

2,5 ročný syn má trošku vyčnievajúci pupok (nie veľmi, niekedy viac, niekedy menej). Zvykne sa mu trochu sčervenať raz za čas (možno raz za 3 týždne). Napr. po kúpaní vnútro pupčeku musím poprášiť detským zásypom, lebo sa mu v ňom zvykne tvoriť trošku povlaku a potom to zapácha. Aj som mu ho dezinfikovala a nepomohlo.

Hygienu má ok, tak neviem z akého dôvodu sa mu to robí. Našu pediatričku som zatiaľ neinformovala, pretože sa mi to nezdalo veľmi dôležité. Na bolesť sa nesťažuje.

Keď ho má mierne začervenaný, tak sem tam povie, že ho bolí.

Existuje nejaká masť?

Je nutná návšteva pediatričky?

Ďakujem

Dobrý deň,

je vhodné vyšetrenie lekárom pre zhodnotenie či nemá pruh, nakoľko píšete, že občas vyčnieva - asi bude nutná aj sonografia bruška.

To, že občas po nečistotách začervená, riešite dobre - vždy vyčistiť okolie a vydezinfikovať. Môže sa tak stávať napríklad preto, že mu pupček pod oblečením vystúpi a podráždi sa, prípadne sa naň "nalepia" špinky z oblečenia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas