Ako liečiť znamienka, v ktorých chýba pigment?

Zodpovedané
16. júl 2019

Dobrý deň,

mám dvojročného synčeka. V období 2 - 6 mesiacov života sme mu zbadali na čele a aj na stehienku znamienka. Rástli mu, rozširovali sa. Boli sme u troch dermatológov. Vraj sú to znamienka, kde chýba pigment.

Teraz synovi pribudli ďalšie znamienka..Moja mamina ma vitiligo už na 3/4 tela a bojím sa, aby to syn po nej nezdedil. 1.8.2019 ideme k lekárovi.

Môže synovi chýbať nejaký vitamín?

Ako máme postupovať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko Vaša matka má vitiligo, môže ísť o túto diagnózu aj u Vášho synčeka. Ako asi viete, je častý výskyt v rodine.

Vitiligo je kožné ochorenie (vzniká dôsledkom zániku melanocytov) s presne nezistenou príčinou. Správa sa veľmi rôznorodo - u niekoho je stabilné, u niekoho pribúdajú nové lézie. Väčšinou začína v detskom veku, ale v podstate môže začať kedykoľvek. Aj keď toto kožné ochorenie neohrozuje pacienta na živote, rušivý kozmetický vzhľad môže silne ovplyvňovať kvalitu života, najmä psychiku v období dospievania.

Formy liečby u detí závisia najmä od veku a schopnosti spolupráca. Odporúčam sa obrátiť na detskú kožnú kliniku v Bratislave, kde majú dobré skúsenosti s liečbou.

Od veku asi 5-6rokov sa robí terapia balnePUVA, kožné aj lokálne podávanie kortikoidov a inhibítorov kalcineurínu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas