Ako pomôcť 4-ročnému synovi, ktorý má Aspergerov syndróm?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

naša rodina sa nachádza v komplikovanej situácii. Som matka starajúca sa o 4-ročného chlapca s AS. Ja som chorá, trpím zlyhávaním srdca s ejekčnou frakciou ľavej komory +-25%. Snažím sa o seba dbať, aby som tu bola pre moje deti čo najdlhšie. No náš synček má také bežné prejavy ako rituálne správanie, nutkavé ukladanie vecí. Proste nič nesmie byť inak.

Boli sme na diagnostiku v nemocnici a tam potvrdili Aspergera. Ja by som však potrebovala poradiť. Syn začal používať pri hneve, keď veci nejdú tak ako on chce vety typu: Zavolám na Vás policajtov, keď mi to nedovolíte urobiť takto. Všetci ste zlí a ja Vás zatvorím/. Neviete, čo Vám chcem povedať, lebo to neviem vysvetliť. Ja viem, že som zlý, ale ja neviem inak...

Býva aj častejšie podráždený, ale v pedopsychiatrickom stacionári tvrdia, že je milý. Vraj tam nekričí a poslúcha. Ja si už pripadám ako matka, ktorá sa večne sťažuje. Nebijem ho a ani nekričím.

Snažím sa ho vždy poslať vyplakať do izby a čakám kým sa ukľudní. Prestáva to však zaberať. Sedí tam a kričí niekedy aj pol hodinu a mne je ho ľúto. Som chápavá, vysvetľujem. Neviem si už však poradiť.

Existuje ešte nejaký spôsob ako pracovať s takýmto dieťaťom?

Môže si začať ubližovať on sám?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, samopoškodzovanie je u detí s PAS častejšie ako u neurotypických detí. Pomôže Vám psychológ.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas