Ako pomôcť dvojročnej dcérke, ktorá zadržiava moč?

Zodpovedané
21. júl 2021

Dobrý deň,

dvojročná dcérka zadržiava moč aj so stolicu. Chceli sme ju skúsiť nenásilne odplienkovať. Prvý deň sa jej stala párkrát nehoda a 3x sa jej podarilo vycikať aj do nočníka. Na druhý deň, keď mala nutkanie na potrebu, tak zadržala, ale do nočníka a ani na záchod ísť nechcela. Tak som to teda “vzdala”, že ešte počkáme. Avšak následne, keď už bola s plienkou, tak toto zadržiavanie pokračovalo. Vyciká sa len ako keby v spánku. Cez obed a v noci alebo keď už naozaj musí, tak sa pociká. Je vidieť ako prestupuje z nohy na nohu a snaží sa to udržať a iba nešťastne hovorí, že ciká.

Nijako sme na ňu nekričali a ani nekarhali ju. Nerozumiem ako mohol nastať až takýto blok. Snažím sa jej vysvetľovať, že to je v poriadku, že sa nič nedeje, ale nič nepomáha.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

pokračujte v takomto vedení, určite je to len chvíľkové obdobie a nie medicínsky problém. Avšak dlhodobým zadržiavaním stolice ale aj močenia si problém privolať môžeme, takže je potrebné to určite naštartovať.

Skúsila by som nejaké videá, knižky o cikaní a kakaní, ukazovať si vonku, že psíček ciká, atď.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas