Ako postupovať, keď 6,5 mesačné dieťa odmieta zeleninové príkrmy?

Zodpovedané
26. jan 2021

Dobrý deň,

dcéra má 6,5 mesiaca a je plne kojená. Máme problém s príkrmami. Úplne odmieta akúkoľvek zeleninu v rôznych konzistenciach. Skúšali sme už skoro všetky druhy od konca 5. mesiaca. Ona si však postaví hlavu a vôbec neotvorí ústa, keď už ju oklamem a dám jej aspoň jednu lyžičku, tak ju napína na zvracanie a dusí sa.

O jedlo ale má záujem, sleduje nás, chcela by to, čo máme my. Posledné dva dni jej na večeru skúšam dať čistú ryžovú kašu. Je to jediná potravina, ktorá jej naozaj chuti a zje aj 8 lyžičiek.

Ako postupovať v takomto prípade?

Ako zavádzať ďalší obedový príkrm?

Malá je veľmi aktívna, šikovná, ale máme problémy s pokojným spánkom. Cez deň iba kočík a doma maximálne 30 minút pri kojení.

Môže to mať súvislosť so stravou?

Posledný týždeň sa tiež po polnoci budí kvôli tráveniu - stolici a potom už je nepokojná.

Ďakujem

Dobrý deň,

so zavádzaním príkrmov je to ako so všetkým. Sú detičky, ktoré papajú pekne a sú také ktoré nie. Treba sa vyzbrojiť trpezlivosťou a skúšať naďalej.

Určite na obed stále dávať zeleninový príkrm, už pridať aj mäso doň. Nevadí aj keď zje 1 lyžičku je to fajn, pôjde to hore, nebojte nič. Len to bude dlhšie trvať.

Skúste jej dať príkrm do ruky, bude síce komplet špinavá, ale možno z rúčky si dá príkrm a potom bude lepšie tolerovať aj príkrm z lyžičky.

Spánok a strava myslím súvis nemajú. Máte síce náročnejšie ale zdravé dieťatko, to je hlavné.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas