Ako postupovať pri sťahovaní predkožky u 17-mesačného syna?

Zodpovedané
11. mar 2023

Dobrý deň,

synovi sme nenásilne vždy po kúpeli asi od 3. mesiaca života sťahovali predkožku. Na ročnej kontrole u pediatra ju mal krásne stiahnutú celú. Momentálne má 17 mesiacov a približne pred mesiacom sa mu zo dňa na deň predkožka stiahla naspäť úplne a nejde stiahnuť dole. Tak začíname odznova. Ibaže on sa pri tom tentokrát myká a ako keby ho to bolelo, keď mu to chceme troška stiahnuť. A pri takom myknutí sa stalo, že sa mu na 2 miestach vytvorili mikroprasklinky na predkožke.

Ako mu to môžem ošetriť?

Je bežné, že sa predkožka u chlapcov nedá stiahnuť, aj keď predtým to bolo v poriadku?

Môže sa to stať aj viackrát?

Ďakujem

Dobrý deň,

robte mu kúpele v repíku, kým sa prasklinky nezahoja. Dáte ho sedieť do lavóra s repíkom, aby mal ponorený zadoček a penis.

Po zahojení môžete na zmäkčenie skúsiť kúpele v sleze, po ktorých sa predkožka postupne pekne uvoľňuje. Ak to nateraz nejde a ešte boli aj vytvorené prasklinky, tak ju vôbec nesťahujte. Je možné, že bude mať už zafixovaný nepríjemný zážitok a bolesť a sťahovanie bude trošku náročnejšie. Možno napríklad zapojením mobilu by to mohlo ísť, len naozaj pozor a opatrne. Prasklinky môžu spôsobovať jazvičky a to nechceme - cez tie sa potom nemusí dať predkožka sťahovať.

Inak áno, stáva sa to, že niekedy akoby zo dňa na deň (väčšinou po pár dňovej pauze) je predkožka oveľa menej stiahnuteľná.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas