Ako rozoznám novorodenecké akné od prejavu alergie?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

môj synček má po celej tváričke pravdepodobne akné. Objavilo sa mu asi pred 3 dňami na líčku a postupne sa rozširuje na druhé líco, čelo. Je to dosť červené, tak mám obavu, či ho to nesvrbí.

Má necelé 4 týždne, je plne dojčený.

Dá sa to zmierniť nejakým krémom?

Ako inak mu môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o novorodenecké akné. Najčastejšie sa prejavy akné začnú objavovať na tvári, ale môžu zasahovať do vlasatej časti a na hrudník bábätka. Vyzerajú ako „klasické“ červené pupáčiky s prítomnosťou bieleho hnisu na povrchu. Akné postihuje cca každého piateho novorodenca, častejšie chlapcov.

Vzniká jednak v dôsledku zvýšenej produkcie mazu po narodení dieťaťa a jednak pôsobením prenesených materských hormónov. Uvažuje sa aj o pôsobení kvasiniek pri osídlovaní detskej pokožky.

Takéto prejavy sú pre kožu novorodenca/dojčaťa typické a nie je treba sa ich zľaknúť. Liečba nie je potrebná.

Prejavy z kože vymiznú samé, bez mazania či nebodaj vytláčania. Proces vymiznutia trvá niekoľko týždňov až mesiacov. Po novorodeneckom akné nezostávajú žiadne jazvičky.

V domácej réžii môžete vyskúšať pred kúpeľom obklady zo slabého čierneho či kamilkového čaju. Klasická hygiena dieťaťa je naďalej vhodná a nie sú potrebné žiadne obmedzenia (kúpeľ s detským mydlom, osušenie pokožky čistým uterákom).

Liečba či vyšetrenie lekárom je vhodná ak sa akné infikuje, lézie začnú mokvať, či rapídne pribúdajú a nehoja sa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas