Ako sa zbaviť stafylokoka, keď odmietam opakovanú antibiotickú liečbu?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

môj syn 5-ročný syn je škôlkar, v decembri mu vyšiel pozitívny výter z nosa na stafylokok aureus. Pediatrička mu nasadila Bitamon. Výter bol robený po soplíkoch, ktoré nechceli odznieť. V januári mal znova soplíky, robili mu výter, opäť bol pozitívny na stafylokok aureus. Pediatrička mu tentoraz predpísala Unasyn.

Cez sviatky bol syn 3 týždne doma, v januári dostal stafylokoka po 2 týždňoch v kolektíve. Má pocit ako keby upchatého nosa a dutín. Keď fúka, skoro nič mu z nosa nejde. Už asi 2 týždne - mesiac po poslednom preliečení - opäť to isté. Ako keby upchatý nos, ale sople nevysmrká. Ďalší výter som mu zatiaľ nedala urobiť, keďže mám obavy, že by bol opäť pozitívny na spomínanú baktériu a dostal by ďalšie ATB.

Nie je iná možnosť, okrem opakovanej antibiotickej liečby, ako sa zbaviť stafylokoka?

Ďakujem

Dobrý deň,

liečba stafylokoka nie je takto opakovane nutná. Ak synček nemá horúčky, nie je celkovo chorý, tak stafylokok nebude problém. Je pravdepodobne súčasťou jeho bežnej flóry, je to tak u veľa ľudí.

Skôr by som sa zamerala na režimové opatrenia ako konvičkovanie/nosné sprchy 1x denne + zvlhčovanie vzduchu, pobyt vonku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas