Ako sú Vaše postupy pri vyšetrení dieťaťa do jedného roka?

Zodpovedané
15. jan 2021

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o názor ohľadom postupov pri preventívnej prehliadke u dieťaťa do jedného roka.

Ak už dieťa samostatne sedí, obchádza nábytok a pokúša sa chodiť, zvyknete robiť tzv. trakčnú skúšku (ťahanie dieťaťa za ruky), nadvihovanie do vzduchu a pod.?

Má to ešte nejakú výpovednú hodnotu?

Aj v prípade, že dieťa je rozrušené a plače a prirodzene sa zapiera a nechce spolupracovať?

Je v poriadku toto vyšetrovať za každú cenu?

Ako postupujete pri počúvaní srdiečka dieťatka ak plače?

Pokiaľ dieťa bude plakať na každej poradni, srdiečko sa nevyšetruje?

Zaujíma ma ďalší názor, nakoľko ako matka mám určité pochybnosti o uvedených postupoch. Chápem, že určité vyšetrenia je nutné vykonať a všetko, ale podľa mňa nie za cenu, že dieťa sa pomaly zajakáva od plaču.

Ďakujem

Dobrý deň,

keď dieťa chodí, trakčná skúška sa už nerobí. Rozumiem kam mierite, zrejme Vaše dieťatko netoleruje dobre vyšetrenie lekárom a Vám sa zdá, že vyšetrenia sú zbytočné.

Bohužiaľ som sa v praxi stretla s tým, že nám do nemocnice poslali "vážne" choré dieťa s vysokými zápalovými markerami neznámej príčiny (podozrenie na meningitídu) a keď sme dieťatko dobre vyšetrili (iba pozreli paličkou samozrejme nasilu) hrdielko, zistili sme, že ide o "banálnu" angínu a dieťatko mohlo ísť do liečby domov s ATB a maminka bola upokojená. Jej obvodná lekárka do hrdielka nepozerala, lebo dieťa plakalo a bránilo sa vyšetreniu.

Takže vzhľadom k tomu Vám musím povedať, že hoci detičky nespolupracujú a plačkajú, ak vyšetrenie má byť spravené dobre, nás toto nesmie odradiť. Je tu na mieste hľadať spôsob ako dieťa upokojiť (nie raz som dieťa vyšetrovala tak, že bolo na maminom prsku).

Nácvik vyšetrenia doma je pre lekár vždy veľkou pomocou a najmä! Nestrašiť detičky tým, že ak budú zlé pichne ich sestrička, alebo pôjdu doktorke.

Prajem veľa zdravia a hlavne, aby tých vyšetrení bolo čím menej.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas