Ako zistím, či má dcére boreliózu?

Zodpovedané
2. apr 2019

Dobrý deň,

pred mesiacom sme boli v lese na snežienkach. Deti som popozerala, či náhodou nemajú kliešťov. Laloky uší z vnútornej strany som však neskontrolovala. A dcére som tam objavila kliešťa. Teraz neviem, či ho doniesla zo škôlky, alebo ho doniesla z lesa.

Kliešťa som pekne vybrala, miesto som dezinfikovala, následne týždeň pravidelne kontrolovala.

Včera som jej našla pri tom mieste červené napuchnuté, nie však z vnútornej strany. Tam, kde mala kliešťa, tam ostala len čierna bodka. Miesto je telovej farby. Z vonkajšej strany má však červené miesto ako keby napuchnuté. Nebolí ju to.

Pred dvomi dňami bola trochu vyhádzaná na nohách asi od stonkového zeleru.

Určite s ňou pôjdem k lekárke.

Nasadí jej antibiotiká?

Ako bude ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

lekárka zoberie serológiu na Borrelie (odber krvi). Vyšetrenie serológii podľa toho v akom meste (malé alebo veľké krajské) trvá od jedného do troch týždňov. Ak budú pozitívne výsledky - zvýšené IgM protilátky (väčšinou sa to potvrdzuje ešte Wester blot vyšetrením na spresnenie - to už nebudete dávať novú krv, to si robí na "overenie" laboratórium samo) lekárka nasadí antibiotiká na preliečenie (buď cestou infektologickej ambulancie alebo sama).

Dĺžka liečby závisí podľa typu zvoleného antibiotika a klinického stavu a je už na zvážení ošetrujúceho lekára. Preliečenie je nutné, nakoľko pri neliečenej borelióze sú následky, ktorým aktívnou liečbou úspešne predchádzame.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich