Ako zlepšiť zaspávanie 7 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
17. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu ohľadom spánku mojej 7 mesačnej dcérky. Od 3. mesiaca večer zaspávala v postieľke sama hneď ako vypila mliečko. Cez deň zaspala v kočíku alebo na rukách (v klasickej polohe poležiačky). No teraz už dva týždne nevie zaspať. Je extrémne unavená a cez deň škriabe oči, tvár, ušká.

Chytá hysterické záchvaty a zaspí po dlhej dobe len na rukách - na stojaka. Akonáhle ju položím, tak plače. Večer to isté. Dám ju pri seba do postele, lebo tak vedela zaspinkať, ale ani to nepomáha. Hneď je na brušku pretočená a začne sa jašiť a hrať. Potom zase plače.

Myslela som, že je to aj kvôli zúbkom. Pediatrička nám povedala, že horné bude mať vonku do dvoch dní. Prešli 2 týždne a nič.

Čo môžem zlepšiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

je normálne, že aj spánkové preferencie sa menia. V toto období nastáva tzv. druhá spánková regresia - pokazenie spánkového režimu v dôsledku extrémnych psychomotorických zmien. Je tu aj jasný dôkaz, naučila sa pretáčať a pretáča sa, jaší. Zúbky do toho určite pridávajú na nepokoji, ktorý typicky je najmä počas spánku, keď podnety typu hračky, denný ruch (ktorý odvádza pozornosť dieťatka od bolesti) chýba.

Je to iba obdobie, ktoré spolu zvládnete. Možno to bude znamenať že pár týždňov bude musieť spať vo Vašom náručí, či denné či nočný spánok. vypodložte sa poduškami a dcérku skúšajte preložiť, ak sa však bude pretáčať a prebúdzať, ostane asi spať v bezpečí Vášho náručia aj celú noc.
Cez deň môžete skúsiť či nezaspí napr. v nosiči pohybom a potom aspoň ste mobilná. Viete si upratať, či sadnúť a robiť niečo rukami.

Pridávam moju osobnú skúsenosť - viem, čo to je. Sama som si tým pred pár mesiacmi so synčekom prešla. V tomto období som si prečítala asi 10 knižiek na elektronickej čítačke, lebo poobedný spánok bol celý v mojom náručí asi mesiac, šušťanie strán ho prebudilo. Takže som to riešila takto, alebo som počúvala podcasty na sluchátkach. No a v noci vypodložená vankúšmi som spávala v polosede so synčekom na rukách. Dá sa zvyknúť na všetko. Je to len obdobie, ktoré prejde.

Držím prsty, nech je to čím skôr.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas