Ako znížiť častú chorobnosť 4-ročnej dcéry?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

dcéra mala v decembri 4 roky, v septembri nastúpila do škôlky. Odvtedy ju trápia choroby. Koncom septembra dostala soplíky bez teploty. Pokračovalo to v októbri niečím ako angína, lekár presne nevedel. Mala zväčšené podnebné mandle, bez hnisavých čapov a CRP 30. V škôlke mi potom povedali, že to bola angína a mala ju celá trieda. Nechala som ju doma, dva týždne užívala Cefzil.

Potom išla do škôlky a o pár dní znova ochorela - dostala Covid-19. Mala upchatý nos a teploty 10 dní, stále jej vyskakovali na 39°C (každých 12 - 20 hodín). Bola pozitívna 14 dní. To bolo v polovici novembra a trvalo to do konca novembra. Potom sme ešte dva týždne bojovali s upchatým nosom.

Neskôr som ju nechala doma až do februára (vyše 2 mesiace), dala som ju očkovať proti chrípke. Počas toho, ako bola doma, mala slabý soplík koncom januára. Bola však bez teploty.

Pred dvomi týždňami nastúpila do škôlky a do 5 dní znova ochorela. Dostala zápal horných dýchacích ciest s kašľom. Mala veľmi veľa hlienov, CRP 34 a pretrvávajúcu teplotu. Cez deň ju už vôbec nemala, ale v noci jej vyskočila k 39°C. Takže opäť užívala antibiotiká, tentokrát Augmentin a Uniflox do nosa. Teplota jej už na ďalšiu noc po podaní liekov nestúpla. Do času, kým nastúpila do škôlky, nikdy neužívala antibiotiká, mala soplíky tak 3x za rok - sezónne. Keď bola bábätko, mala 6. chorobu. Vždy jej však ľahko vyskočili vysoké teploty, aj po každom očkovaní mala 39°C.

Zdá sa mi, že ostatné deti zo škôlky týmito istými infektami prechádzajú akosi ľahšie a bez antibiotík. V škôlke sa často nachádzajú aj deti, ktoré majú príznaky choroby. Chorobu často dostaneme od nej aj my s mužom, bolo to tak aj na jeseň a aj túto poslednú sme od nej dostali. Naša pediatrička vraví, že prvý rok v škôlke je to normálne a na imunológiu by ju poslala až budúci školský rok, keby sa to nezlepšilo. Údajne je tento rok u všetkých detí chorobnosť až extrémna. Dcéra je prvorodené dieťa, nemá staršieho súrodenca.

Je normálne, že v priebehu 5 mesiacov musela už 2x užívať antibiotiká?

Kedy je čas ísť na imunológiu?

Ďakujem

Dobrý deň,

chorobnosť dcérky mi nepríde ako zvýšená - mala 2x antibiotiká a ostatné sú virózy, ktoré po nástupe do kolektívu sú bežné. Naozaj tento rok sú infekty dlhšie, chorobnosť mnohých detí vyššia.

Na imunoalergológiu sa dieťa odosiela pri podozrení na poruchu imunity, alergie, astmy - ak by mala opodstatnene ordinované viac ako 5-6x ATB za školský rok.

Zamerajte sa na režimové opatrenia (aj tie preventívne) - inhalácie, konvičkovanie, časté vetranie, nejaký Imunoglukan kúra, vitamín D.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas