Aký zdravotný problém znamenajú pretrvávajúce vysoké teploty u 17 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
2. apr 2022

Dobrý deň,

v sobotu začal môj 17 mesačný syn veľmi náhle horúčkovať. Doobeda bol úplne bez príznakov a poobede zrazu skočila teplota na 38,8°C. Vyšplhala sa až na 40,1°C.

Podávala som mu striedavo Nurofen a Paralen, ale aj tak sa nám teplotu nedarilo zraziť. O 22:30 dostal febrilné kŕče a skončili sme v nemocnici.
CRP mal v poriadku, Covid-19 negatívny, moč čistý, krv relatívne v poriadku. Teda až na zvýšené amylázy. K tomu mi veľa nechceli povedať - vraj to má kvôli prebiehajúcemu vírusu a odporučili nám kontrolu krvi o 3 týždne.

V utorok nás prepustili s tým, že horúčku dostali pod kontrolu a všetky výsledky má v poriadku. Keď sme prišli domov, opäť nastúpili horúčky do 38,5°C. Podávam Nurofen každých 6 hodín, nakoľko Paralen mu veľmi nezaberá a Diazepam každých 12 hodín, aby sme predišli kŕčom + zábaly a chladenie.

Včera sme boli kvôli pretrvávajúcim horúčkam u nášho obvodného pediatra. CRP stále v poriadku, moč čistý, zajtra nás čakajú opäť kontrolné odbery krvi.

Zajtra to bude 7 dní, čo sa takto trápi s horúčkami.

Nemôže mu to nejako ublížiť?

Je to vôbec normálne, že má také vysoké horúčky už takmer 7 dní bez iných príznakov?

Nenapadá vám ešte niečo, čo by sa za tým mohlo skrývať?

Zuby mu nejdú, hnačky nemá, šiestu chorobu prekonal už v septembri. Keď má horúčku práve utlmenu tak je aktívny, hravý, papá, pije.

Ako dlho to ešte môže trvať s tým, že sa nič nerieši, lebo "má všetko v poriadku"?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je synček dobre hydratovaný a vy horúčku viete efektívne zraziť, tak samotné výstupy horúčok ho nijako neohrozujú. Dokonca ani febrilné kŕče ho vyslovene neohrozujú, pokiaľ sa neudrie - čo Vám určite v nemocnici vysvetlili. Pokiaľ trvajú menej ako 15 minút a u dieťatka nezostane po prebehnutí kŕčov žiadny neurologický deficit, bude úplne bez následkov.

V podstate Vás môžem ubezpečiť, že deti pri virózach môžu takto horúčkovať aj 10 dní - opakovane pri chrípkach ale aj iných respiračných virózach. Čo sa týka priebehu, myslím, že pani doktorka Vás pekne sleduje. Opätovne robí CRP, nič nezanedbáva.

Určite to chce iba čas a synček sa čoksoro dostane do svojho komfortu a zdravia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas