Bolesti bruška a vracanie 22 mesačnej dcérky. Čo jej pomôže?

Zodpovedané
17. júl 2020

Dobrý večer,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 22 mesačnej dcérky. Vo štvrtok si ráno začala chytať bruško, že ju bolí. Potom vracala od obeda. Na druhý deň sme šli k pediatričke, lebo všetko vyvrátila a stále ju napínalo na vracanie. Tam jej dali injekciu proti vracaniu a mala od soboty brať 3x denne Hylak plus neperlivú minerálku.

A s tým, že ak bude mať horúčku, tak jej máme dať len čiapku. Jeden deň ju aj mala, ale odvtedy aspoň horúčka ustúpila.

Je v poriadku, keď stále odmieta niečo zjesť po toľkých dňoch?

Vodu pije, ale potom ju znova napína na vracanie a už zas aj niekoľko hodín ani tú nechce. Dnes poobede zas plakala od bolesti bruška. Dala som jej len čipky od bolesti.

Čo jej pomôže ukľudniť jej sta a aby niečo aj papala?

Včera zjedla len ráno 2 chrumky, poobede trošku predsnídavky. Tu aj vyvrátila. Dnes sme skúšali ryžový odvar, ale ten si dala len trochu doobeda. Inak všetko odmieta.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Vaša dcérka prekonala akútnu gastritídu - vírusový zápal žalúdka (prejavy: vracanie, teploty, nechuť do jedla, v horšom prípade až dehydratácia, apatia).

Najdôležitejšie je vždy dieťa dostatočne hydratovať a zabezpečiť aby pilo. S jedením môže byť problém aj týždeň, dva, netreba deti nútiť, vedia si samé určiť ako je ich bruško už uspôsobené na príjem jedla.

V diéte neponúkať dieťatku mliečne jedlá (sú ťažké na žalúdok), skôr navariť zemiak, ryžu, dať banán, starší chlieb, suchár, chrumka, jablko bez šupky, zeleninu na začiatku vôbec netreba, spraviť môžete zeleninkovú polievku tak čistú bez cestoviny, bez oleja, potom mäsko na vode.

Ten žalúdok treba zaťažovať postupne, netreba sa báť, keď dieťa zopár dní nepapká a nasilu ho "tlačiť " jedlom, lebo to môže spôsobiť opätovné podráždenie žalúdka a vracanie.

Hylak doužívať celý, stravu postupne pridávať všetko podľa tolerancie. Ryžový odvar skôr ak by boli hnačky, inak v podstate piť radšej čistú vodu, alebo Kulíšek.

Ešte čo sa týka vracania - vždy keď dieťatko vracia, potom treba počkať 2 hodiny a až potom mu po dúškoch ponúkať vodu. To je častá chyba rodičov, že ponúkajú vodu hneď, ako sa dieťa vyvracia, ale žalúdok je taký rozdráždený, že to spôsobí vyvracanie aj toho kúsku vody, čo prijalo a je to vlastne zacyklujúci sa kruh, ktorý môže viesť až k dehydratácii a nutnosti infúznej liečby cestou hospitalizácie dieťatka.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas