Bude mať náš novorodenec žltačku?

Zodpovedané
19. júl 2022

Dobrý deň,

moja prvá dcéra mala po narodení novorodeneckú žltačku z dôvodu, že mala iný Rh faktor ako ja matka. Ona mala Rh-, ja mám Rh+. To nám značne predĺžilo pobyt v pôrodnici.

Teraz čakáme druhé bábätko - chlapčeka.

Bude mať naše ďalšie dieťa tento problém a vyskytne sa u neho žltačka?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže a nemusí. To sa nedá predpokladať pred narodením dieťatka, lebo nie každé dieťatko žltačku napriek rozdielnosti faktorov má. Uvidíte.

Čo môžete robiť je žiadať po pôrode o bonding, aby sa rozbehlo dojčenie čím skôr. To je totižto najefektívnejší "znižovač" žltačky u novorodencov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas