Čo pomôže na problémovú stolicu u 9 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
17. jún 2021

Dobrý deň,

moja dcéra bude mať na konci mesiaca 20 mesiacov a pred dvoma týždňami nemala 2 dni stolicu. V noci sa aj zobudila a bola hore 3 hodiny a následne zaspala. Tieto dva dni nemala ani vetry. Na tretí deň sme dali cípok a nakoniec aj bola stolica.

Odvtedy ju neustále sledujem. Dcéra krúti hlavou, že nemusí kakať. Keď už robí veľkú potrebu, tak začne plakať a nechce sa prebaliť. Od momentu ako mala zápchu, tak mala stolicu obdeň. Teraz zase dva dni stolicu nemala.

Strava sa jej nemenila, ani nič nové sme neskúšali. Doteraz mala stolicu raz denne, niekedy aj dvakrát. Ale to zriedkavo. Asi pred mesiacom som mala prvé pokusy učiť ju na nočník a parkrát sa stal incident. Behala bez plienky a vykakala sa na koberec. Nič som jej nevyčítala.

Pri každom tlačení býva červená. Stolica nebýva výrazne tvrdá.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

nasaďte probiotiká Probiofix, zvýšte pitný režim, uhorky, melón, jahody (ovozel obsahujúce vodu).

Výživový doplnok ProBio-fix BABY

ProBio-fix BABY je výživový doplnok s obsahom baktérií mliečneho kvasenia (Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB-12® -1 miliarda CFU v 6 kvapkách).

Je dôležité, aby si dcérka nevytvára la negatívne asociácie s kakaním. Na prechádzke ukazuje psíka, ktorý kaká, hovienko vtáčika, ktorý sa vykakal. Keď idete Vy, povedzte že idete, aby videla, že kakanie je úplne normálne a prirodzené.

Je to skôr psychologický ako medicínsky problém, treba k tomu pristupovať citlivo, aby sa nezacyklila do bolestivej psychogénnej zápchy (čo je časté najmä u detí okolo 3. - 5. roka života ale aj mladších).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas