Čo znamená, keď je väzbová kapacita železa nižšia?

Zodpovedané
16. jan 2022

Dobrý deň,

skoro dvojmesačný syn mal žltačku po narodení. Narodil sa 26.11.2021 a 11. janurára bol na kontrolnom odbere.

Výsledky železa:
Železo 13,2
Väzbová kapacita železa voľná 25.0
Väzbová kapacita celková 38,2
Saturácie transferinu 0,35

Je toto anémia po žltačke?

Čo znamená, keď je väzbová kapacita železa nižšia?

Dá sa to do poriadku pri užívaní liekov?

Pri prepúšťaní z nemocnice mal hodnotu bilirubinu 130. Do kontrolného odberu mu žltačku nikto nekontroloval.

Je to bežný postup?

Ďakujem

Dobrý deň,

hodnota bilirubínu pri prepúšťaní 130 je normálna, v pásme prepustenia, takže zrejme nebol dôvod na kontrolu. Deti, najmä dojčené majú žltačku aj do 10 týždňov. Nemusí sa robiť žiadny odber. Je to na doktorovi aký psotup zvolí.

Väzbová kapacita železa je nižšia pri viacerých stavoch. Je potrebné poznať všetky hodnoty súvisiace s železom a dôvod odberu. Až vtedy sa dajú výsledky interpretovať, preto to konzultujte s Vašim lekárom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas